FIFA 16 (mobilní verze)

Verdikt
55

FIFA 16 přivádí na mobilní platformy solidní základ populární fotbalové simulace, ale také celou řadu problémů. Jediný herní mód, tragický pohyb v menu i absolutně nefungující online multiplayer. To jsou zádrhele, které nevyspraví ani v rámci možností bezproblémové ovládání a chytřejší umělá inteligence.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Electronic Arts
Vydání: 22. září 2015
Štítky: fotbal, platby uvnitř hry, zdarma, sportovní

Něž se pustíte do hraní, měli bystě vědět, že FIFA 16 na dotykových displejích není zástupcem klasických fotbálků, na něž jste zvyklí z počítačů a konzolí. K dispozici je jediný herní režim – Ultimate Team, s nímž jste se v totožné podobě mohli setkat už v předchozích ročnících. V zásadě začínáte s vlastním klubem od úplné píky a snažíte se ho dovést do světové extratřídy. Jestli jste se tedy těšili na prostý exhibiční zápas, penalty nebo turnaje, přenosná FIFA 16 zřejmě není pro vás. Ultimate Team je sice velmi komplexní záležitost a kombinuje v sobě ryze herní stránku s manažerskými povinnostmi, to je ale vše.

Obsažení jediného módu je nicméně stará bolístka, kterou si série nese už dva roky. Letošní novinky si naopak zaslouží vyzdvihnout. Vývojáři se tentokrát vytasili se zcela novým enginem, mezi jehož největší přínosy patří zejména vylepšená inteligence. Hráči se nyní chovají smysluplněji, lépe brání a lépe si i nabíhají. Vede to k jedné pozitivní věci – menší nalinkovanosti v zápasech. Nové technologie mají rovněž za následek hezčí vizuál i věrnější zpracování obličejů fotbalistů, v čemž mobilní verze doposud za svou větší sestrou silně zaostávala. Pozitiva lze pronášet víceméně i na adresu ovládání prosazující kompromis mezi virtuálními tlačítky a gesty. Vyžaduje trochu cviku, ale nakonec funguje poměrně spolehlivě.


Jestli naopak kvůli něčemu tvůrcům kromě absentujících herních módů (velký prohřešek sám o sobě) spílat, pak určitě v prvé řadě kvůli rozvržení nabídky. V menu strávíte vylepšováním mužstva a nastavováním všemožných možností poměrně dost času, orientace a plynulost pohybu v bezpočtu oken je nicméně naprosto tristní. Sekání budete pociťovat také v online multiplayeru. A nejen to. Za předpokladu, že se kdy vůbec k nějakému utkání po síti dokážete připojit, s čímž moc nepočítejte, se připravte na v podstatě nehratelný paskvil a martyrium dlouhých nahrávacích časů.

FIFA je coby značka zase o rok starší. To ale neznamená, že je automaticky i lepší. Jestli šestnáctka udělala krok dopředu, bylo to novým enginem a hezčí podívanou. Současně s tím ale učinila  několik úkroku do strany a dokonce i nazpátek. Ultimate Team skýtá určitý prostor pro vyblbnutí, je však na vlas stejný jako minule a k uživatelskému nepohodlí se zde tak přidává ještě malé množství obsahu. Několik let nazpátek nás série na mobilech i tabletech bavila víc.