Farming Simulator 2013
Z počátku jednoduchý nástup je vystřídán komplexní hrou, která v mnoha ohledech simuluje život na zemědělské usedlosti v té nejlepší možné podobě. Jen v tom nehledejte dokonalost ani žádnou revoluci!
Je zvláštní, jak mnohdy naprosto bizarní hry slaví velké úspěchy, a přesto se na ně převážná část herní komunity dívá skrze prsty. Všelijaké simulátory lidského konání, farmaření a jízdy na kdečem mají po obchodní stránce v poslední době na růžích ustláno. V případě titulu Farming Simulator 2013 jde o úspěch oprávněný.
Pokud se na tuto hru podíváte trochu detailněji a současně si dokážete udržet zdravý nadhled, pak zjistíte, že buď tvůrci nemají ani páru o tom, jak v posledních letech funguje zemědělství v Evropě, nebo si to naopak nechtějí přiznat. V takovém případě by tuhle hru měl každý evropský ministr zemědělství povinně dohrát do konce ještě před jmenováním do funkce.
Zemědělství bez dotací
Farming Simulator 2013 není kdovíjak originální a krásná hra - připomíná pokus o vykreslení geometricky přesného venkova, který se nám v téhle rozpadající díře nikdy nepodaří zrealizovat. Je to obskurní otisk německo-rakouské vesnice, tedy podoby, kterou máme ve svých hlavách už od dob seriálu Doktor z hor, a dosud nám to nikdo nevyvrátil.
Hra nabízí zjednodušený ekonomický model podnikání v zemědělství včetně jízd se všelijakými stroji a vozidly. Je to prostě farmářský simulátor v mnohem preciznější podobě, než jak jsme dosud byli zvyklí. Můžeme v ní dělat v podstatě úplně všechno, co musí dělat opravdoví zemědělci. Jen to nesmrdí a neumažeme si u toho boty.
Oproti předchozím ročníkům zaznamenal ten letošní řadu sympatických změn. Nabízí totiž mnohem propracovanější i fundovanější ekonomickou část, která nás nutí nad jednotlivými kroky na naší usedlosti více přemýšlet a zabývat se i takovými věcmi, jako je nákup osiva či prodej úrody.
Dotované zemědělství se nekoná. A je to vlastně štěstí, protože jinak by se ve hře sklízela jen řepka a to by byla celkem velká nuda. Takže tentokrát máme k dispozici opravdu rozsáhlé množství zemědělské techniky a musíme si pořádně dávat pozor na to, s čím a pro co jedeme. Za kolik to kupujeme a jaký je z toho výnos. V ekonomické hantýrce se tomu říká trojčlenka, ale ta se v našich končinách příliš nenosí, takže pro mnohé z nás je Farming Simulator 2013 takovým velmi čistým zjevením.
Cesta z města
A protože hra se snaží být opravdu komplexním pohledem do světa moderního zemědělství, naší starostí bude nejen rostlinná produkce, ale také ta živočišná. Šokující překvapení nastane po první úrodě, kdy i ten nejpomalejší truhlík pochopí, že na tom přeci nic není. Zasít to, co lidé potřebují, sklidit, uskladnit a prodat. A nepromrhat cenné peníze na pohonných hmotách.
Zmiňovaná grafika je opravdu laciná a ze hry je cítit nižší rozpočet. Na druhou stranu je velmi pravděpodobné, že u toho typu her nikdo nečeká zázraky. Chce jezdit s traktorem a k němu připojovat všelijaké vleky dle potřeby. A když pak usedneme za volant svého kombajnu, je to pocit, který znají jen skuteční zemědělci.
Vizuální jednoduchost simulátoru je do očí bijícím neduhem, ale nepříjemný pocit nevydrží dlouho. S tím evidentně tvůrci počítali. Prostě na krásu se tady nehraje a mnohem více řešíte rychlost a efektivitu jednotlivých operací. Stihnu včas zasít? Kam jsem sakra zaparkoval návěs na seno? Teď tu byl! Je zajímavé, jak člověk zcela běžné věci zanedbává a zapomíná.
Hra sama hodně odpustí, nabízí i celkem propracovanou nápovědu, ale že jste před hodinou blbnuli s kombajnem a prostě si nevzpomenete, kam jsem s ním zajeli, to už je váš problém. Komplexnost jednotlivých úkolů je na velmi vysoké úrovni. Každá činnost navazuje na další celkem logický úkol. Po odehrání několika hodin vám možná i trochu stoupne sebevědomí a budete se chtít odstěhovat z města a zkusit to na vlastní kůži.
Rozhodně by na obalu hry mělo být napsáno, že většina postupů je ze skutečného života, ale nevztahuje se na Českou republiku. Simulátor farmaření programovaný do našich končin by totiž v klidu pojmula jízda kamiónem. Hráč by jezdil mezi sklady v Polsku a u nás a vozil by sem sýry z posypové soli.
Herní realita je však mnohem složitější. Velký výběr strojních mechanismů je brutální devizou hry. Na druhou stranu, čím více toho vlastníte, tím větší náklady na vás čekají, a proto se musíte rozšiřovat a hledat pro svoji techniku i um nějaké další zemědělské uplatnění.
Základní pravidlo zní…
Sympatické je, že ne všechno musíte oddřít sami. Najmout si sezónního dělníka není vůbec žádný problém, ale bohužel těmto nemastným a neslaným panákům, kteří za vás jezdí ve všech těch kombajnech a traktorech, musíte zaplatit. Smutné je, že hra neobsahuje nějaký český model výplat, kdy by šlo náklady na své zaměstnance do nekonečna odkládat a tím šetřit mzdové prostředky. Na to tvůrci zjevně nemysleli, takže najmete si dělníka a peníze se vám prostě odečtou z kreditu. Rozumné, ale nerealistické.
Farming Simulator 2013 je skutečně promyšlenou a dobře fungující hrou, která přibližuje život na farmě ve své ideální podobě. Dokupování strojů, rozšiřování farmy o další budovy a polnosti, pěstování rostlinstva a chování zvířat. Hra je to neskutečně fádní, ale zvláštní a chytlavá. Je naprosto nepochopitelné, jak něco tak naivního může zvítězit na celé čáře. Přesto to Farming Simulator 2013 dokázal.
Je úžasné, že se ve hře projevuje skutečná povaha nás lidí. Kdo je bordelář i v osobním životě, dostane se při svých chovatelských pokusech rychle do nesnází. Hra není složitá, po nějaké chvíli odhalí všechna tajemství, ale i po delší době dokáže překvapit díky tomu, že našinec udělá někde banální chybu. Třeba právě zapomenutý traktor na druhém konci farmy vás připraví o docela slušnou odměnu, kterou vám nabízel někdo z nedalekého městečka za nějaký směšný úkol. Chybami se člověk učí a pravidlo téhle hry je prosté a naivní. Jen ho dokázat dodržet. Neutrácet a mít pořádek!