Evolution: The Video Game

Verdikt
80

Evolution je výborná desková hra, která se dočkala převedení do videoherní podoby. Na telefonech má jisté mouchy, ale můžete ji zkusit zdarma a stále nabízí skvělou strategickou zábavu.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Počítač

WindowsWindows

12,49 €Steam

Mac OS XMac OS X

12,49 €Steam

Další informace

Výrobce: North Star Games
Vydání: 12. února 2019
Štítky: naučná, survival, mobilní hry, strategie

Evoluce je velmi povedená desková hra, ve které tvoříte vlastní živočišné druhy a snažíte se přežít ve velmi konkurenčním prostředí, kde je jídla nedostatek. Původní hra vyšla v roce 2010 a je k mání i česky. Dnešní videohra však vychází z předělané edice z roku 2014, která je výrazně lepší a hezčí. 

S ostatními hráči se sejdete u jednoho napájecího jezírka, do kterého každé kolo přidáváte jídlo. Záškodníci mohou jídlo i odebírat. Následně pomocí karet upravujete svou populaci, velikost druhů a co je nejhlavnější – vyvíjíte se. To znamená, že dáváte svým druhům vlastnosti, schopnosti a rysy. To může být třeba dlouhý krk, schopnost šplhat, zahrabávat se a podobně. 

Stát se můžete i masožravcem. V takovém případě se neživíte ze společné zásoby jídla, ale vaší potravou jsou ostatní živočichové. Můžete však útočit jen na cíle, které jsou menší než vy. A nemusíte nutně jíst jen druhy protivníků, není vůbec chyba živit se sám na sobě. Ve výsledku vyhrává hráč, který nasbírá co nejvíce jídla. Musíte tak neustále sledovat co vaši protivníci dělají. Nenakrmené druhy totiž umírají. A stačí pár špatně zahraných karet a jste bez jídla. 

Evoluce je opravdu taktická a musíte každý tah promýšlet. Převedení z deskové hry do videohry se povedlo výborně. Jde o stále stejnou hru, jednu partii odehrajete svižněji než u skutečného stolu a navíc nechybí hraní online ani proti umělé inteligenci. Velkou výhodou je i kampaň, která před vás postupně staví různé výzvy. To jsem zatím v mnoha jiných převedených deskovkách neviděl. Hru stáhnete pro telefon zdarma a můžete hrát proti AI, pro kompletní zážitek si musíte zaplatit 250 Kč, což není špatná nabídka. Hlavně si zdarma vyzkoušíte, zda by vás to vůbec bavilo.

Hra vyšla na počítač i telefony a mrzí mě, že načítání na telefonech není úplně svižné. Stejně tak je rozhraní přizpůsobeno spíše velkým obrazovkám a hraní navíc rychle dovede vyčerpat baterii. Hratelnosti však není co vytknout. Evoluce je vynikající strategií, která se neustále proměňuje a hraní vás jen tak neomrzí.