Evo Pop

Verdikt
70

Evo Pop je hra, která neláká vyloženě na první pohled, ale ve výsledku stojí za to. Trochu ji sráží obstarožní UI a použití energie, ale hratelnost sama není vůbec špatná.

Další informace

Výrobce: ZeptoLab
Vydání: 11. listopadu 2020
Štítky: arkáda, mobilní hry, strategie

ZeptoLab je zvláštní vydavatelství. Na jedné straně mají tituly okupující ty nejvyšší příčky stahovanosti, ale vydávají rovněž podivné hry, o kterých jste možná ani neslyšeli. Evo Pop je zvláštní, ale rozhodně mě překvapila.

Vaším cílem je dominance. Každé kolo začnete na ostrově se dvěma dalšími obyvateli. Vaším úkolem je ostatní buď vyhladit, nebo se rozmnožit natolik, že vás už nikdo nezastaví. U toho samozřejmě sežerete veškerou vegetaci, která váš růst akceleruje. Je to vlastně takové zjednodušené schéma lidské populace. Pro vlastní expanzi budete mít k dispozici několik nástrojů. A ty se budou lišit podle postavy, kterou si zvolíte.

Hra velmi silně stojí (a padá) na fyzikálním modelu. Vaše hranaté postavičky se nemohou pohybovat samy od sebe. Expanzí se však posouvají dál a zmíněnými nástroji může být třeba vyhození do vzduchu, magnet, vyrovnání do věže apod. Každá z postav se hraje jinak. Základní modrá kostka se časem replikuje a pro její zvětšení musí vynakládat hodně energie. Oproti tomu červení se zvětšují sami od sebe, ale pro rozmožení je musíte rozsekat na menší postavy. 

Zmiňuji velikost, která hraje důležitou roli při kontaktu s cizími postavami. Větší vždy sežere menšího, takhle snadné to je. Můžete tak třeba zkusit zahubit soupeře hned v zárodku, využít větší síly a nedat mu šanci se rozvinout. Jindy zase bude fungovat taktika rychlého množení někde v úkrytu. Značnou součástí zábavy je tak objevování nových postav a snaha ovládnout jejich schopnosti. Funguje to nečekaně dobře, a právě i neohrabanost vašich možností se pozitivně podílí na zážitku.


Na rozdíl od jiných her od ZeptoLab mám však velmi špatný pocit z celého menu a free-to-play systému. Úvodní tutoriál je opravdu otravný, když vás třikrát po sobě učí, kde jsou odměny, a jak se otevírá bedna. Tlačítka a tabulky v menu nejsou příliš přehledné a chvíli se v nich budete ztrácet. Navíc není vždy jasné, co zrovna odemykáte a na co se máte těšit. Obsahu je přitom hodně, což se vám tvůrci snaží vnutit i neustále vyskakujícími nabídkami s „neodolatelnými“ balíčky herních věcí ve slevě. Asi nejvíc mě však mrzí, že hra využívá obstarožní systém energie, kdy si po pár kolech musíte dát pauzu a čekat. 

Ve výsledku mám však z hraní dobrý pocit. Postup vpřed není nejrychlejší a třeba vedle Clash Royale působí rozhraní i systémy jak z minulého století, ale základní hratelnost stojí za to.