Europa Universalis IV: Leviathan

Verdikt

Libo převzít vládu nad ctižádostivým malým státem a navzdory geopolitice s ním ovládnout svět? Nové rozšíření grand strategie Europa Universalis IV vás nechá se o to pokusit. Datadisk vychází 27. dubna.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Paradox Interactive
Štítky: tahová, dlc, datadisk, strategie

Jak jejich hráči velmi dobře vědí, ve strategiích od Paradoxu lze díky jejich komplexitě a bohatému obsahu nezřídka utopit takové počty hodin, že by mohly závidět i lecjaké onlinovky. Brzy přijde další důvod, aby tohle číslo ještě trochu povyrostlo: Europa Universalis IV dostane sedmnácté velké rozšíření s názvem Leviathan.

V něm se tvůrci mimo jiné zaměřili na význam zdánlivě bezvýznamných malých států. Klíčovou představou je nevelká, ale ctižádostivá, semknutá, vyspělá, bohatá a vzkvétající země, která by sice v přímém vojenském konfliktu byla platná jako traktor na severní smyčce, ale i přesto platí na mezinárodním poli za velkého hráče.

Toho budou moct docílit pomocí využívání nové mechaniky, aktivního a cíleného sbírání laskavostí velmocí. Zkrátka zapojíte diplomaty, zablýskáte zlatem i luxusem a ostatní vám půjdou na ruku. Pak může propuknout loutkové divadlo, v němž s urozeně nezúčastněným výrazem postáváte opodál a upíjíte svého Rémyho (či jiné vladařské pití, dle chuti), zatímco státy okolo ruší spojenectví, vrací uzmuté provincie a vstupují do válek, jak se vám zlíbí.

Samozřejmě nejde o jedinou novinku – Leviathan vás dále nechá třeba víc centralizovat vládu, stavět nové monumenty, zaměřit a specializovat se na koloniální politiku nebo například vyznávat totemismus, nové náboženství, v jehož středu stojí panteon bývalých národních vůdců a vy dostáváte bonusy podle statistik, které měli za života.

Expanze dorazí společně s patchem 1.31, který přinese pár novinek i hráčům, kteří se rozhodnou si Leviathana nepořídit. Půjde například o přepracované mechaniky severoamerických domorodců, předělané mapy jihovýchodní Asie, nové národy, kultury, náboženství, vybalancování námořního obsahu a tak dále. 

Leviathan dorazí za necelý měsíc, 27. dubna 2021, a hráče znalé tradiční cenové politiky Paradoxu nevyvede z míry, že za něj zaplatí 20 eur. Nováčci, kteří by do monstrózního světa Europy Universalis IV chtěli proniknout, mohou také zvážit předplatné, které začalo fungovat před necelými dvěma týdny a za 5 eur měsíčně vás nechá hrát kompletní produkt se všemi expanzemi. Včetně Leviathana, až vyjde.