Eight-Minute Empire

Verdikt
85

Eight-Minute Empire se jako konverze deskovky do digitálního světa povedla a stále zůstává skvělou a svižnou strategií.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Ostatní platformy

PočítačPočítač

4,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Acram Digital
Vydání: 6. září 2017
Štítky: tahová, mobilní hry, strategie

Segment digitálních deskových her stále roste a Eight-Minute Empire se jistě zařadí mezi ty povedenější. Stále zachovává to nejlepší z původní hry, ale přidává možnosti hrát sólo i online. 

Když řeknu, že na mobilní zařízení a počítače vyšla další deskovka, asi tím nenalákám každého. Možná byste ale mohli slyšet na to, že vyšla skvělá strategická hra. Byli byste překvapeni, které hry vznikly jako deskovky a až později se převedly do digitální podoby, aby opravdu fungovaly (Civilizace, XCOM…). Eight-Minute Empire nese příhodný název, protože si dělá ambici na rychlé hraní. Již za osm minut máte zvládnout vybudovat impérium. A zatímco ve fyzické podobě to bylo na hraně, v digitální verzi to určitě zvládnete.

Svět je představován mapou rozdělenou na ostrovy a území. Vaším cílem je mít na konci (po daném počtu kol) co nejvíc bodů. Toho dosáhnete jednak ovládnutím co největšího počtu území, ale zároveň sběrem surovin. Líbí se mi, že hra není jednostranná, a i když vás soupeř může porazit na bitevním poli, stále můžete dosáhnout na vítězství.

Naprosto zásadní mechanikou je totiž způsob výběru akcí. Na rozdíl od jiných her nemáte dopředu dáno, co vše se svou armádou můžete dělat. To určují karty, které jsou pro všechny společné, a které se postupně vykládají na stůl. Je jich šest a z nich si každé kolo jednu vyberete. Aby to nebylo tak snadné, za provedení akce musíte zaplatit mince. Vtip je v tom, že nejnověji přidaná karta stojí nejvíce, ta nejstarší je naopak zdarma. Vždy můžete počkat, až se vám požadovaná akce zlevní, jenže nikdy nevíte, zda vám ji soupeř nesebere.

Mincí máte velmi omezený počet a během hry se vám již nedoplní – jak o ně jednou přijdete, máte smůlu a zásadně se vám omezí výběr karet. S tím souvisí i sběr surovin. Vedle nějaké vojenské akce karty nesou také suroviny. Asi je vám jasné, že některé jsou vzácnější než jiné. Zakoupenou kartu získáte do zásoby a podle počtu a typu surovin si ke konci k výsledku přičtete nemalý počet bodů.

Akcí přitom není zbytečně mnoho. Můžete zvětšovat svou armádu, přesouvat ji, stavět města a výjimečně i ničit armádu protivníka. Na velkolepé bitvy však zapomeňte – území ovládá ten hráč, který na něm má nejvíce vojáků. Za nadvládu nad ostrovem jsou pak další body navíc. Ač to tak z textu možná nevyznívá, hra nabízí opravdu promyšlené strategické možnosti, i když jednu hru zvládnete odehrát za pár minut.

Oproti původní deskové hře přijdete o onu fascinující možnost pohybovat s dřevěnými komponenty, ale zase vás nemusí trápit rozkládání hry, míchání karet ani učení pravidel. Tutoriál může být pro nováčky lehce zmatený, ale v zásadě vás naučí hru za pochodu. Navíc se nemusíte ani spoléhat na partu kamarádů, protože si můžete sami zahrát proti umělé inteligenci, která funguje bez problému. Navíc své tahy odehraje okamžitě, takže vás nezdržuje. Pokud by vás přeci jen omrzela, hra nabízí online multiplayer.

Výhodou je, že hra na první pohled nevypadá jako deskovka, ale klidně by mohla být považována za běžnou strategickou hru. Autoři se nesnažili nasimulovat pocit, že sedíte u stolu a hýbete s žetony, což velmi chválím. Naopak mě ale mrzí, že rovnou nezpracovali novou verzi hry s názvem Eight-Minute Empire: Legends, která zásadně vylepšuje některé aspekty. Místo surovin pracuje s klíčovými slovy, prohlubuje strategické možnosti s trvalými efekty, zásadně vylepšuje grafiku hry, a navíc přidává náhodu při skládání mapy, takže zvyšuje znovuhratelnost.

Minutová říše (jak se hra v českém překladu jmenuje) nabízí překvapivě hluboké strategické a taktické možnosti, přestože jednu hru odehrajete za pár minut. Konverze deskovky do digitální podoby se povedla na výbornou, i když tutoriál nepatří k nejlepším. Sice bych byl raději za adaptaci novější verze s podtitulem Legends, ale ani tak si nemohu stěžovat. Na druhou stranu, stále máte možnost zajít do obchodu a Minutové říše: Legendy si v české edici koupit.