Earthworm Jim 2

Verdikt
75

I před více jak dvaceti lety vycházely hry, které se nebály humoru, absurdity a experimentů. Earthworm Jim 2, povedená většinou-plošinovka, je toho důkazem. Zkuste si ji, je zdarma.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Další informace

Výrobce: Shiny Entertainment
Vydání: 15. listopadu 1995
Štítky: browser-gaming, plošinovka, arkáda, zdarma, staré pecky, akční, online

Pokud by vás někdo vyzval, abyste si představili plošinovku z devadesátých let, dost možná by vám v hlavě vyskočila nějaká generická skákačka, v níž nejde o nic jiného, než dojít z bodu A do bodu B a při tom ještě postřílet co nejvíce nepřátel. Takových opravdu vznikla celá řada, takže by se rozhodně nejednalo o scestnou představu. Již tenkrát se ale našli tvůrci, kteří chtěli vyzkoušet něco jiného.

Earthworm Jim 2, pokračování úspěšné žížalí plošinovky z roku 1994, sice místy tradiční mustr připomíná, ale brzy zjistíte, že si vývojáři do každé úrovně připravili něco trochu jiného. Pokud jste si mysleli, že například hrátky s fyzikou jsou výhradní devízou současných logických plošinovek, protože enginy starých her by nebyly s to je podporovat, jste na omylu. Jindy se na vás hra zase vytasí třeba s přesýpáním substancí, udržováním levitace, letu na raketě z izometrického pohledu a tak dále.

Vším prostupuje ještě větší dávka ujeté absurdity než v případě prvního dílu. Ke splnění úrovně vám gratuluje usmívající se kráva, velkou výzvou je vyjet po schodech nahoru, aniž by vás srazily padající stařenky, a koho překvapí televizní soutěž ve stylu Riskuj! uprostřed masožravé jeskyně, kterou jste museli proletět v obleku slepého salamandra a vyhýbat se při tom pinballovým vymršťovadlům, ten se nedostatečně mentálně připravil.

Není ovšem nijak zvlášť velkým překvapením, že když složíte hru prakticky jen z různých experimentů, ne se všemi se trefíte do černého. Některé minihry a hříčky jsou zábavné a člověk se při nich neubrání úšklebku (například odrážení štěnat a bomb pomocí přenosné matrace), jiné se zas tolik nepovedly a designově dokážou spíše frustrovat (zmiňovaný let na raketě).

Kolem a kolem se ale jedná o velice vtipnou, záživnou a zajímavou hru, která dokazuje, že tvůrčí invence a hravost rozhodně není výhradní předností moderních indie záležitostí. Earthworm Jim 2 je k dispozici zdarma. Prohlížečový emulátor spouští verzi určenou původně pro systémy SEGA. Hra se po načtení hlavního menu spouští klávesou "1", která supluje tlačítko "Start" na ovladači konzole.

Rovněž si pravděpodobně budete muset nastavit jiné ovládací schéma než je standardní (hra jich v nabídce nastavení má na výběr několik), protože v defaultním rozmístění se skáče mezerníkem a bič se používá klávesou Alt, což při současném stlačení v operačním systému Windows shazuje okno. Stačí si však klávesy rozmístit jinak a hraní už probíhá bez problémů.