Dyson Sphere Program

Verdikt

Simulace a stavění výrobních řetězců má prostě něco do sebe. Vědí to vývojáři mnoha již existujících her a vědí to i tvůrci stojící za Dyson Sphere Program. Vyrobili tak průmyslovou budovatelskou strategii s jednou "menší" změnou – herní plocha je celá sluneční soustava. Ochutnat můžete sami, hra je k dispozici v programu předběžného přístupu.

Další informace

Výrobce: Youthcat Studio
Štítky: sci-fi, vesmír, budovatelská, strategie

Hry jako Factorio či Satisfactory jistě znáte. Jde v nich prakticky jen a pouze o proces automatizace, kdy na začátku děláte spoustu věcí zdlouhavě manuálně, abyste později za sebe nechali makat stroje a mohli se soustředit na důležitější systémy. Na to samé láká i novinka Dyson Sphere Program, která se od prvně jmenovaných zásadně liší svým měřítkem. Tentokrát totiž vytvoříte komplexní továrny z mnoha planet sluneční soustavy.

Na začátku jste pouze vy a nedotčená příroda procedurálně vygenerované planety včetně jí obklopující sluneční soustavy. Váš robotický oblek je náročný na energii a abyste se mohli hýbat, skákat, létat, těžit a budovat, potřebujete palivo. Zanedlouho si postavíte první důl na uhlí a rychle na tyto počáteční problémy zapomenete, ale v úvodu jsou nutné, abyste později zaznamenali nádherný pocit zefektivnění všeho, co děláte.

Zajímavostí Dyson Sphere Program je samotné prostředí. Planety jsou skutečná 3D tělesa v prostoru. Vidíte jejich zakřivení, dokážete je časem celé oběhnout, sledujete západy a východy hvězdy, okolo které rotují.

Časem skrze opravdu košaté stromy vědeckých výzkumů pokryjete celou planetu budovami, které budou těžit, zpracovávat, vyrábět a jinak upravovat materiály, které si mezi sebou předávají pomocí přepravních pásů. Značnou část planety pokryjí sluneční a větrné elektrárny, které budou celou vaši infrastrukturu napájet energií.

A ještě o něco později zjistíte, že je vám jedna planeta malá, a tak se poohlédnete po novém tělesu, kam expandujete se svou vzkvétající společností. Posléze budete vyrobené produkty posílat i mezi jednotlivými planetami, a pomalounku polehounku tak vybudujete tělesa maximálně využívající energii z přilehlé hvězdy.

Odtud ostatně pochází název hry odkazující se k teorii Dysonovy sféry, jakési koule, která by mohla obalit hvězdu a skrze své stěny z ní čerpat veškerou její energii. Popis hry se ovšem tváří, že nic takového vyloženě nevybudujete a miniaturními Dysonovými sférami se stanou spíš jednotlivé planety obíhající okolo hvězdy.

Ve výsledku je to asi jedno, hlavně, aby ty desítky a desítky hodin automatizování byly tak zábavné, jak znějí a vypadají. Hra Dyson Sphere Program momentálně započala svou cestu v předběžném přístupu a už sbírá samá výborná hodnocení. S plnou hrou počítejte nejdřív za rok.

P.S.: Navzdory čínštině v obrázcích hra obsahuje anglickou lokalizaci. A pro zajímavost, hru vydává Gamera Game, která na trh přinesla famózní RPG strategii Amazing Cultivation Simulator. Vypadá to, že má čuch na opravdu zajímavé čínské hry.