Dune: Imperium

Verdikt
85

Populární deskové hra ze sci-fi světa Duna je nyní dostupná pro telefony i počítače a neměla by ujít vaší pozornosti.

Další informace

Výrobce: Dire Wolf Digital
Vydání: 13. března 2024
Štítky: deskovka, strategie

Duna je nyní prostě v kurzu. Druhý díl nového filmového zpracování se povedl, a pokud máte Dunu přečtenou a zhlédnutou, možná byste si ji chtěli také zahrát. A Dune: Imperium je vynikající volbou. 

Dune: Imperium je deskovka, která vyšla spolu s prvním filmem v roce 2020. K příležitosti filmového pokračování se tato (dnes již) klasika dostala také na počítače a mobilní telefony. Ujmete se v ní známých postav a pokusíte se ovládnout tuto nehostinnou pouštní planetu. 

Na rozdíl o jiných zpracování zde nečekejte příběh nebo důraz na vyprávění. Tato deskovka pracuje se dvěma populárními herními žánry. S deck-buildingem, tedy skládáním balíčku karet, a worker-placementem, kdy umisťujete vlastní figurky na herní plán a tím třeba získáváte suroviny. Jak dokazuje i vysoké hodnocení a řada ocenění, tato kombinace skvěle funguje. A nyní máme možnost si hru zahrát kdykoliv, kdekoliv, rychleji a klidně online. 

Zcela klíčové jsou karty, které používáte při vysílání svých agentů. Každá z karet vám umožní navštívit určitou část herní mapy a zároveň vám dá nějakou speciální schopnost. V každém kole vyšlete dva až tři své agenty a co se mi na tomto systému velmi líbí je sekundární schopnost karet, která se aktivuje ve chvíli, kdy ukončíte kolo a karta vám zbude nepoužitá v ruce. Zprvu tak budete získávat měnu pro nákup dalších karet, ale lepší a dražší karty budou mít i tyto efekty sofistikovanější. A jejich správné kombinování vám zajistí výhru. 

Jak vlastně vyhrát? Musíte upevnit svůj vliv nad planetou získáním deseti vítězných bodů. Ty vyhrajete v bitvách, dostanete výměnou za vliv u mocných frakcí, ale skrývají se také v úskocích a intrikách. Zmínil jsem bitvy, které zde mohou být rozhodující. Posádku v pevnosti můžete díky některým akcím odeslat na bitevní pole, stejně tak i karty vám garantují bojovou sílu. Výherci si rozdělí odměny, mezi které může patřit třeba i okupování herní lokace. 

Frakce jako Bene Gesserit, Gilda nebo Fremeni přináší silné herní akce, ale získáváním jejich přízně upevňujete svou moc na Arrakis. Nebudu zde popisovat všechny herní efekty, ale vězte, že kouzlo hry je v kartách. Právě jejich mix a chytrá kombinace zajistí, že se dostanete před ostatní. Mnohdy jsou také hezky tematické. Sardaukarská pěchota vám neumožní nic získávat, ale zase přináší rozhodující sílu v boji. Thufir Hawat otevře nejedny dveře a dále rozšíří vaše herní možnosti.

Voda je na tomto světě vzácná, na koření se dá rychle zbohatnout a intriky dovedou otočit i předem prohranou bitvu. Duna: Impérium je skvělá hra, která vám umožní taktizovat a plánovat v populárním světě. Navíc je česky a obsahuje hezké animace i zvukové efekty. Nevýhodou je, že zatím je dostupná pouze v základní edici bez dvojice rozšíření, které titulu dodají další hloubku. Stejně tak nejsem úplně nadšený z toho, že si hra zachovává deskoherní estetiku. A třeba místo vojáků tak do boje prostě posíláte kostičky. Vážně to nešlo pro digitální médium zpracovat tematičtěji? Na závěr ale musím velmi pochválit herní výzvy. Pro každou dostanete speciální úpravu hry, která ji značně promění. Mě hra opět po letech baví a vás by mohla taky.