Duke Nukem 3D

Verdikt
89

Frajerská a stylově béčková střílečka s blonďatou horou svalů, která trousí drsňácké hlášky na každém kroku, v hlavní roli. Duke 3D byl obrovským vývojovým skokem na poli stříleček z vlastního pohledu a dokáže dobře zabavit i dnes. K dispozici je navíc ve vylepšené Megaton edici, která hru přibližuje dnešním designovým standardům a obsahuje také všechna původně zvlášť prodávaná rozšíření.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Mac OS XMac OS X

Nedostupné

LinuxLinux

Nedostupné

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

Nedostupné

Xbox 360Xbox 360

239 KčXbox Store

PS VitaPS Vita

Nedostupné

Ostatní platformy

PSOnePSOne

Nedostupné

MS DOSMS DOS

Nedostupné

Další informace

Výrobce: 3D Realms
Vydání: 29. ledna 1996
Štítky: sci-fi, fps, humor, staré pecky, akční

Kdo by neznal namakaného svalovce, který s jistotou berňáku zachraňuje planetu před invazemi prasoidních mimozemšťanů? Duke 3D vyšel před zhruba dvaceti lety a ve své době byl kritiky vynášen do nebe. Jenže, světe, div se, ono je ho zábavné hrát i dnes.

Fanoušci od svého kulturistického hrdiny žádnou propracovanou zápletku ani nečekali - v dobách vydání hry se totiž na příběh ještě moc nehrálo. Hlavním zaměřením byla hratelnost, a to naplňuje Duke Nukem 3D s naprostým přehledem.

V desítkách úrovní, které oplývají výborným level designem, ačkoliv se samozřejmě drží dobového mustru hledání různobarevných přístupových karet, se budete muset pomocí originálního arzenálu zbraní prostřílet davy mimozemských útočníků.

Hra je správně krvavá, občas lehce pubertálně erotická, což adolescentům v devadesátých letech způsobovalo exploze uhrů, a hlavně nádherně béčková. Duke se nikdy nebral příliš vážně a punc lehké a nevtíravé parodie ho provází na každém kroku.

Likvidace kancodlačích mimozemšťanů je nicméně velice zábavná i v dnešní době. Velký podíl na tom nesou úpravy, které do hry přidává edice Megaton, v níž je hra dnes k dipozici. Hlavně jde o mouselook, tedy nativní možnost rozhlížet se myší, což už je dneska samozřejmý standard, ale v devadesátých letech tomu tak ještě rozhodně nebylo. Další zajímavostí je, že Duke 3D byl první hrou, ve které šlo plavat pod vodou - do té doby hry s vodou pracovaly jen jako s modře otexturovanou plochou. Pokud vám tento klenot FPS akcí z nějakého důvodu unikl či si jej chcete jen připomenout, není nic snazšího.