Dragon Age: Origins

Verdikt
89

Chytlavý příběh vás i přes určitou klišovitost udrží až do konce. Pokud jste jen trochu RPG pozitivní, budou vás bavit taktické boje, hlavní i vedlejší questy, vyrábění předmětů, bohaté dialogy či třenice mezi členy v partě. Pro fanouška žánru jasná koupě. K dispozici pro PC je i v Ultimate edici, která v ceně obsahuje i datadisk a všechna vydaná DLC.

Počítač

WindowsWindows

19,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

Oficiální stránky

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

$19,99PlayStation Store

Xbox 360Xbox 360

599 KčXbox Store

Další informace

Výrobce: BioWare
Vydání: 6. listopadu 2009
Štítky: 3rd person, fantasy, rpg

Tohle RPG je vážně super. Temný fantasy příběh, propracované vztahy v partě, taktické boje, líbivá grafika... Už tvorba postavy je hodně zajímavá. Kromě klasické a na první pohled možná trochu nudné volby ze tří ras (člověk, elf, trpaslík) a povolání (bojovník, mág, lotr) vás čeká i rozhození bodíků mezi vlastnosti a dovednosti. A také docela detailní nastavení vzhledu a hlavně poměrně originální výběr původu. Máte šest možností a kromě toho, že si samozřejmě užijete jiný úvod do dobrodružství, se s vámi původ „potáhne“ celou hrou. Reakce mnoha NPC totiž ovlivní, zda jednají s lidským šlechticem, nebo s elfím vyvrhelem... 

Svět zasažený temnotou 

Vnímavější z vás možná pochopili, že svět Dragon Age je plný nepřátelství, závisti a xenofobie. A opravdu. V lecčems vzdáleně připomíná starší perly Morrowind a Oblivion, hlavně v tom, jak se jednotlivé rasy dívají na ty ostatní. Dominantní jsou lidé, a zatímco trpaslíci jsou tolerováni jako schopní zbrojíři a řemeslníci, elfové jsou většinou zotročeni a žijí v ghétech; tedy alespoň ti, kteří se nerozhodli pro kočovný život v divočině. I samotné lidské plémě je rozděleno občanskou válkou a staletými spory a záštěmi. Rozpadající se říši je ovšem potřeba sjednotit a postavit se démonickým hordám. A kdo jiný by se měl úkolu zhostit nežli vy, novopečený Šedý strážce?

Svět Dragon Age je krutý a realistický zároveň. A nepředvídatelný. Hra je temnou fantasy se vším všudy, dobří lidé umírají úkladnou vraždou i sekerou nájezdníků, mezi šlechtickými rody se kují pikle a intriky, mágové mají vlastní zájmy, ale jsou i tací, kteří se neváhají obětovat. Třeba šlechtična, která nabídne vlastní život, jen aby zachránila syna posedlého démonem. Nebo matka hlavního hrdiny, hrajte-li za lidského šlechtice: hrdá žena zůstává se svým umírajícím manželem, i když je hrad plný nepřátel a vy musíte prchnout do bezpečí...

Kruté řežby s taktikou na prvním místě

I když bitvy nejsou zdaleka tím jediným, co Dragon Age nabízí, určitě si je zapamatujete a budou se vám líbit. Jsou totiž velkolepé. Jasně, často dojde na drobné potyčky s několika nepřáteli, ať už z řad pekelných stvůr, humanoidních nepřátel (třeba nájemných vrahů nebo nepřátelských vojáků či banditů), nemrtvých nebo různých divokých zvířat a bestií. Ale zhusta dojde na rubanici opravdu velkého počtu bojovníků: kromě vás a protivníků se zapojují i spojenci, a klidně se tak může řezat třeba dvacet třicet postav naráz. A to je pak pořádná mela.

Boje jsou strhující, ale zároveň hodně taktické. Můžete je kdykoliv zapauzovat a rozdat svým svěřencům povely; a nebo je nechat, aby se řídili vlastní inteligencí, kterou můžete korigovat komplexním nastavením vzorců chování (ve stylu situace –> akce, třeba „pokud má spolubojovník méně než 50 % životů, uzdrav ho“). V boji můžete rubat, kouzlit, používat speciální schopnosti, házet po nepřátelích výbušné flakónky, léčit se či do sebe kopnout lektvar na doplnění many... možností je hodně. A některé boje jsou docela těžké i na normální obtížnost; první patch sice obtížnost trochu srazil dolů, ale i tak nemůžete všechny boje odehrát hurá stylem, to byste se moc daleko nedostali. Což je dobře. 

Bohaté rozhovory

Dragon Age ale není jen o bojích. Dost velký důraz je kladen i na nebojovou část, příběh a různé schopnosti. Přesvědčování budete moci používat každou chvíli. Čeká na vás totiž spousta rozhovorů, některých milých, jiných vtipných, dalších hodně drsných. Ovlivní je nejen vaše přesvědčovací schopnosti, ale i vaše rasa, původ a občas i nějaké další znalosti. 

Rozhovory ale vaše nebojové možnosti zdaleka nekončí. Určitě si do týmu pořiďte schopného lotra, jelikož můžete hledat a odstraňovat pasti, páčit zámky či vykrádat kapsy. Nejprve se může zdát, že i neúspěšný pokus o kapsářství zůstane nepotrestán. Ale chyba lávky! Po prozrazených zlodějinách se vám může lehce stát, že vás na cestách zastaví oddíl (početný oddíl!) vojáků a pustí se do vás jakožto do hledaných zločinců...

Lektvary i jedy

Nechybí ani výrobní dovednosti: stačí se naučit recept, mít dostatečné suroviny a můžete kdykoliv uklohnit léčivé lektvary či obvazy, namíchat jedy nebo smontovat pasti. Nejde o nic originálního, ale řemeslné dovednosti určitě potěší. Stejně jako třeba vkládání run do zbraní. Těch je mimochodem (stejně jako brnění, šperků a jiných užitečných věciček) ve hře obrovské množství a liší se nejen typem, ale také kvalitou materiálu. A nechybí samozřejmě ani očarované kousky.

Postupem času si z dobrodruhů-zelenáčů vypěstujete ostřílené veterány. Každé povolání můžete dále specializovat na sedmé a čtrnácté úrovni: třeba lotr se může stát vrahem, bardem, duelistou či hraničářem. Specializaci si ovšem nemůžete jen tak kdykoliv vybrat, musíte najít (a případně přesvědčit) učitele. Třeba mistrovství tajemného mága – univerzála bojujícího zbraněmi i magií – vám prozradí duše uvězněná v drahokamu ve starobylých ruinách. Duelistou se zas stanete, pokud nachytáte šikovnou kapitánku ovládající tento styl boje při podvádění v kartách. A některé specializace mohou nabídnout i členové vaší družiny nebo se je naučíte z manuálů od obchodníků. Je fajn, že si vždy specializaci jen odemknete, nemusíte učitele hned využít. 

Bohatý svět

Při svých toulkách navštívíte rozmanité lokace, a i když je herní svět rozlehlý, cestování po něm je pohodlné. Na globální mapě vyberete cílové místo a pokud vás někdo nepřepadne, dorazíte automaticky do destinace. Podíváte se do klasických lidských měst, vesnic a hradů, navštívíte trpasličí město a rozlehlé podzemní tunely, elfí osadu, hvozd, starobylý chrám či čarodějnou věž... a také třeba originální snový svět, kde budete muset měnit podoby, abyste překonali všechny nástrahy. 

Hrou vás až do konce táhne poměrně silný příběh. Sice se nevyhnete mnohým klišé (zrada, láska, pomsta), ale jednotlivé momenty jsou opravdu chytlavé. Kromě boje proti pekelným hordám a plnění souvisejících úkolů, na vás čeká i řada vedlejších questů. Ty snad vždy nabízejí několik řešení, přičemž rozhodně není vždy na první pohled jasné, kdy volíte dobro a kdy zlo. Postavíte se na stranu elfů nebo vlkodlaků? Zprvu jasná volba, ale když zjistíte, že vlkodlaci nejsou jen nemyslící hladová monstra, ale strádají strašlivou kletbou, budete se na věci dívat trochu jinak...

Hra funguje a vypadá velmi dobře. Inteligence protivníků není zlá, někdy dokonce i překvapí třeba lákáním party do pastí (i když myslím, že jde o naskriptované okamžiky). Ve hře je spousta pomůcek, jako mapa, deník, přehled potvor, důležitých postav či historických knih. Zamrzí snad jen trochu nepřehledný inventář a někdy poněkud delší doba nahrávání; nejde ale o žádnou tragédii. Velmi dobrou českou lokalizaci nekazí ani drobné chybky, najdou se pouze vesměs kosmetické rozpory mezi manuálem a texty ve hře. 

O hře Dragon Age by se toho dalo napsat asi ještě hodně, ale lepší bude, když si jí sami vyzkoušíte. Hra neupadá do stereotypu, pořád vás překvapují nové věci a lákají vedlejší i hlavní úkoly. Pro mnoho hráčů jde o jedno z nejlepších singleplayerových RPG, které vydrží desítky a desítky hodin.