Downfall: Redux

Verdikt
80

Nenápadný adventurní klenot, který neohromí zpracováním nebo hádankami, ale příběhem, dialogy a vykreslením postav – přesně tím, o čem kvalitní adventury mají být.

Počítač

WindowsWindows

Good Old Games
8,19 €Steam

Další informace

Výrobce: Harvester Games
Vydání: 14. února 2016
Štítky: horor, thriller, noir, indie hra, adventura

Původní Downfall je adventura z roku 2009 od studia Screen 7. Její Redux verze je nejen updatem po všech stránkách včetně vylepšeného příběhu a nadabovaných postav, ale především připomínkou, že tento skvostný psychothriller existuje. Pokud jste jej ve své době minuli, nic nežehrejte nad datem vydání nebo rozplizlým rozlišením - jde o kousek, který by žádný milovník adventur neměl minout. Zajímat by ale měl mnohem širší paletu hráčů, než jsou jen fanoušci žánru.

Vlastně je to klasika...

Bavíme se tu o na první pohled klasické point and click žánrovce, kdy běháte s postavičkou v dvojrozměrném prostředí, sbíráte předměty, používáte je na jiné a u toho sem tam prokecáváte cizí postavy, abyste věděli, kudy dál. I na druhý pohled je to klasická adventura, ale Downfall si osvojuje velmi svěží práci s některými z těchto prvků – lokace často mění v průběhu herního času svou podobu, během hry budete ovládat postupně hned několik postav a vůbec vás čeká několik příjemných překvapení. Tedy příjemných za okolností, pokud se rádi bojíte. Znáte hororovou jednohubku Home od Benjamina Riverse? Pokud ano, s Downfall má společnou práci s atmosférou a zakomponování trojrozměrných scén tam, kde je třeba zahrát na emotivnější strunu. Pokud Home neznáte, doplňte si vzdělání, jde o fajn věc!

Manželské trápení

Ale zpět k Downfall a k příběhu. Skrz báječně vyvedený malebný tutoriál si zajisté hned vypěstujete blízký vztah k hlavním hrdinům Joeovi a Ivy. Zjistíte, jak se poznali jako děti, osvojíte si jednoduché (byť neohrabané) ovládání a nažhaveni fantastickou atmosférou i skvělými dialogy se vrhnete do hraní. Hned na konci tutoriálu však přichází první šok a následně vás hra bude šokovat znovu a znovu v intervalech pouhých minut.

Příběh vypráví příběh výše zmíněných hrdinů již jako manželů, kteří přijeli do hotelu Quiet Haven, aby vyřešili své na počátku hry neznámé vztahové problémy. Velmi brzy se ale začnou dít děsivé věci a před vámi se roztočí příběh, který budete celí chtít rozplést, dokud se nedostanete až ke konci. Ten přijde za přibližně čtyři hodinky poměrně bezproblémového hraní bez záseků, takže vás čeká s Downfall jeden báječný večer. Ne však bez drobných výhrad.

Skvrny na slunci

Drobné nedostatky sice nesnižují kvalitu této báječné adventury, ale nedají se zároveň přehlédnout. Třeba vás napadne, jestli je fér Downfall nazývat adventurou a ne interaktivní hrou podobnou The Walking Dead. Takřka neustále totiž víte, co udělat dál, kam přesně jít, a čas vymezený pro namáhání mozkových buněk je tak více méně zanedbatelný. Pokud vás na adventurách zajímají víc hádanky než příběh, Downfall pro vás asi nebude úplně ideální kousek. Na druhou stranu takových hráčů bude minimum. Dobré příběhy táhnou, a Downfall jeden rozhodně má!

Dabing některých postav poněkud podkopává jinak strhující atmosféru a zejména u rakvové scény hlas hlavního protagonisty zbytečně vytrhne ze zážitku. Být v jeho situaci, rozhodně nevoláte o pomoc tónem člověka, kterému přinesli v restauraci omylem špatnou objednávku. Na druhou stranu, vedlejší postavy jsou namluvené slušně a hovoří nejrůznějšími zábavnými akcenty.

Další nepříjemnou drobností je, že se hra ovládá pouze klávesnicí a chvilku trvá, než se vám prstolamné ovládání dostane pod kůži. Je ale příjemné, že nemusíte nijak složitě hledat předměty v lokacích. Díky systému ovládání, kdy se postava pohybuje jen po jediné horizontální ose, vám skutečně nemá šanci cokoli uniknout. Poslední výtka je pak ryze kosmetická. Když už se pánové dali do Redux verze, možná stálo za to vylepšit vizuální stránku alespoň tak, aby hra fungovala v nějakém vyšším rozlišení. Takhle je to občas zkrátka mazanice…

Nic než chvála

Vizuální styl sám o sobě je přesto velmi působivý a práce s barvami nebo kresbou postav ohromně podtrhuje emoce, kterými Downfall jen srší. A dál už vůbec budeme jen chválit: gró celé hry, tedy příběh, je jedním slovem famózní, a znalci her, filmů i knih si jistě pošmáknou na mnoha motivech ze svých oblíbených děl, které Downfall velmi umně cituje. Na adventuru je hra až překvapivě šokující a násilná, stejně tak ale nechybí suchý černý humor a dojemná romantická linie.

Další rys hry, který si zaslouží maximální respekt, jsou postavy. Každá má ohromnou porci charakteru a rozhodně nejde o nudné panáky, které nechcete prokecávat. Právě naopak, místy vám skoro bude líto, že s postavami nejde hovořit déle, což se u adventur nestává příliš často. A vlastně ani ve skutečném životě. Ať už jde o šíleného doktora, Agnes ve svatebních šatech nebo Lorelai, zamilujete si je jistě všechny. Nutné je vyzdvihnout výborný soundtrack, který se zážitkem ze hry ohromně pracuje a rezonuje. Takže dejte volume doprava, hrajte v noci- ideálně se sluchátky.

Downfall: Redux exceluje ve všem, co tvoří adventuru adventurou, ať už to je poutavý a tajemný svět, zajímavé a originální postavy, nebo spletitý příběh plný zvratů. Navíc ho spoluutváříte vlastním jednáním a z celé hry budete mít dost jiný pocit podle toho, jak se váš hrdina bude chovat. Bude Joe romantický snílek? Skeptik? Cynik? Vše je možné a z každého přístupu si odnesete kapku jiný zážitek. Těch pár výše zmíněných minusů vám ho rozhodně nezkazí.