DOOM II

Verdikt
94

Pokud vám nějakým podivným konáním osudu unikl otec FPS stříleček, okamžitě si vzdělání doplňte. Jde o hru, která se stala kultem a i více než dvacet let od vydání se může pyšnit velice aktivní komunitou fanoušků.

Počítač

WindowsWindows

Good Old Games

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

PlayStation Store

Xbox 360Xbox 360

ZdarmaXbox Store

Ostatní platformy

Game Boy AdvanceGame Boy Advance

Nedostupné

MS DOSMS DOS

Nedostupné

Další informace

Výrobce: id Software
Vydání: 10. října 1994
Štítky: sci-fi, horor, fps, peklo, staré pecky, akční

Je opravdu třeba představovat tak legendární hru, jakou Doom II bezesporu je? Vždyť ji hrál každý, přeci. Pamětníci jistě rádi zavzpomínají i na krvelačné multiplayerové seance ve školních počítačových učebnách, kdy bezradný učitel chvíli odevzdaně pozoroval, kterak po sobě dvacet žáků pálí raketomety místo programování v Quick Basicu, aby se pak nakonec sám přidal.

Nešlo o první FPS akci. A za opravdového otce stříleček z vlastního pohledu bychom stejně dobře mohli považovat i první díl. Je to však většinou až jeho pokračování, které je herní veřejností bráno za ono metaforické zlaté tele. Rozdíly v obou hrách nebyly na první pohled propastné - grafika zůstala v podstatě nezměněna, přibylo pár zbraní. Hlavní vylepšení, kvůli kterému si dvojka získala své právoplatné místo v síních slávy, je bohatší a daleko nápaditější level design s větším počtem nepřátel.

Herně je Doom II naprosto čirou, ničím nezkalenou brutální akcí. Logiky byste se v příběhu či designu nedořezali, vše je podřízeno jen a pouze krystalické hratelnosti. A ta panečku byla! Ďábelsky svižné tempo a likvidace nespočetných davů pekelníků za pomoci bestiálně destruktivního arsenálu zbraní dokázala hráče přivádět do stavů adrenalinové extáze. A mimochodem, rozhodně se nedá říci, že by z pohledu dnešního hráče byl starý Doom jen reliktem, památkou na doby dávno minulé bez nějaké skutečné hodnoty. Však si ho zkuste zahrát, uvidíte, že ta čirá vražedná zábava prosakuje ven i napříč desetiletími.

Doom a Doom II redefinovaly žánr a velkou měrou se zasloužily o podobu FPS akcí po další dlouhá léta. Jde o legendu a naprostou povinnost pro každého, koho zajímá, jakou cestou hry prošly, než dokráčely k dnešní podobě.