Does not Commute

Verdikt
76

Chytrá a kouzelná kombinace několika herních stylů. Tahle automobilová strategie sice nepracuje úplně ideálně, když ji ale nezlobí motor, postará se vám o unikátní podívanou.

Další informace

Výrobce: Mediocre
Vydání: 23. dubna 2015
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, auta, taktická, mobilní hry, závodní
Does not Commute je nezvyklá záležitost. Primárně se jedná o navigování automobilů skrz dopravu, v praxi to však připomíná křížení hned několika žánrů, ještě k tomu poháněné lehce bizarním příběhem o cestování časem nebo o jorkšírských teriérech. A světe div se, ono to po většinu času funguje náramně. Herní mechanismy sice dokáží být čas od času frustrující, zajímavá premisa i působivé podání nicméně zajistí, že vás tahle akčně pojatá strategie bude bavit.

Hráčovým cílem v Does not Commute je dostat se se svým motoristou v rámci jednoduše, ale stylově vymodelovaného města z místa A do místa B. Časový limit pro splnění takového úkolu byl stanoven na rovných 60 sekund. Vtip celého konceptu tkví v tom, že jakmile si svůj úsek odjezdíte, automaticky přesedáte z prvního auta do nového vozu s novým řidičem a úkol opakujete, jen s tím rozdílem, že se mění počáteční a cílový bod. Na vozovce při tom narážíte na své minulé alter ego, jak projíždí danou trasu přesně jako vy před chvíli.

Těmto „záznamům“ vašich předešlých jízd se musíte vyhýbat, což jde poměrně snadno, když existuje jen jeden, ale po pěti, šesti výměnách vozidla o jiných proporcích i jízdních vlastnostech začne být na vozovce poněkud husto. Průjezd si lze o něco usnadnit různými bonusy a funkcemi, které můžete po cestě aktivovat, avšak jednou či později stejně narazíte. Tehdy přichází konec hry a vy to musíte zkusit znovu.


Auta jedou samovolně, na vás je jen s citem zatáčet. Může se to vyvinout v ohromnou zábavu, stejně jako ve frustrující zážitek. Does not Commute je občas docela oříškem a ve spojení s jedinou, třebaže nápaditou náplní hry někoho možná i odradí. Byla by to ovšem škoda, a to především z důvodů, že daný hráč by ani neměl šanci ocenit zdejší zvláštní zápletku. Každou novou jízdu totiž doprovází kratičký popisek s pozadím o tom konkrétním řidiči, do něhož jste se právě převtělili, o jeho cílech a zálibách. Vyprávění probíhá právě skrz série těchto několik vět a vy se tak možná přistihnete, že se se hrou perete nejen díky touze mít perfektně zorganizovanou skupinku motoristů, ale primárně proto, že se chcete o obyvatelích tohoto neobvyklého světa dozvědět zas o trochu víc.

Does not Commute po systémové stránce nepůsobí stoprocentně vyleštěně a potřebovalo by také injekci v podobě různorodých aktivit. Je poznat, že hra byla vystavěna na jediném ústředním nápadu, který ne vždycky stíhá táhnout celou její hratelnost. Ani zdaleka to ale neznamená, že nestojí za vaši pozornost. Pořád jde o originální hříčku s atraktivním zpracováním, má takový ten hipsterský punc, jímž se vymyká z obvyklé tvorby a příběhově je natolik zajímavá, že u ní prostě na čas zůstanete.