Deus Ex: The Fall

Verdikt
76

Deus Ex: The Fall jde na konverzi kultovní herní značky pro mobilní platformy cestou co nejmenších kompromisů. Dočkáme se povedeného zamotaného příběhu, detailních prostředí v krásné grafice i neořezaných komplexních mechanismů, ovšem za cenu hloupých nepřátel a špatného ovládání.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: N-Fusion Interactive Entertainment
Vydání: 11. července 2013
Štítky: fps, stealth, střílečka, first person, kyberpunk, akční, rpg

Ždímání úspěšných značek je praktika stará jako sám kapitalismus a nevyhnul se jí pochopitelně ani herní byznys. Hráči jsou zpravidla stejně rádi, objeví-li se na trhu doprovodný produkt k jejich oblíbenému titulu. Mezi ukázkové případy tohoto postupu patří i akce z pohledu prvních osoby Deus Ex: The Fall, která působí jako pravé zjevení. Ve všech směrech se totiž nekompromisně snaží co nejvíce přiblížit své předloze, hitu z velkých platforem Deus Ex: Human Revolution. 

Důkazy, že se to hře daří více než dobře se objevují hned zkraje. Protáhne vás zápletkou o pátrání bývalého vojáka Bena Saxtona a představí tradiční svět univerza Deus Ex, jemuž dominují augmentace a rasové problémy a kde nic není černobílé. Příběh je tradičně na poměry série bravurně napsaný, správně konspirační a představuje vrchol vyprávění v kontextu nabídky na přenosných zařízeních.


Co se týče herní náplně, The Fall převádí bez zaškrobrtnutí esenci série Deus Ex také na obrazovky mobilů a tabletů. Čekejte tedy polotevřené úrovně, v nich spousty konverzačních voleb a zejména před vámi stojí rozhodnutí, zda chcete k řešení daného problému přistoupit jako učiněný Rambo a všechno prostřílet, zahrát si na tichošlápka anebo protivníky obratně volenými odpověďmi udoláte v dialogové rovině. Na základě toho byste si měli volit augmentace, neboli technologická vylepšení. Utržené body totiž můžete investovat hned v několika směrech a platí zde otřepané, že je jen na vás, zda to bude do krátkodobé neviditelnosti, rozbíjení zdí anebo snad větší výdrž v přestřelkách.

Právě souboje se zbraněmi v rukou  však dávají vyniknout největšímu nedostatku The Fall a tím je ovládání. Svým způsobem vás hra vyzývá, abyste se jí hezky proplížili, neboť kontrola Bena v akčnějších pasážích se stává neuvěřitelně toporným procesem a než se neobratně otočíte, abyste čelili protivníkům nabíhajícím vám do zad, jste už dávno v pánu. K tomu si připočtěte tak nějak samozřejmě znějící limity mobilních zařízení jako mizející těla padlých nepřátel a jejich nevýrazná umělá inteligence a je jasné, že tady půjdou body dolů.


Kategorie, která titul naopak posune do ranku nadprůměrných her, shromažďuje celou prezentaci. Deus Ex: The Fall se může pochlubit krásnou detailní a hlavně stylovou grafikou, perfektním ozvučením vycházejícím ze své "velké" předlohy i příjemným dabingem postav. V konečném důsledku se jedná o zřejmě  nejúspěšnější pokus přímého převedení systémů a estetiky hry z počítačů a konzolí na mobilní platformu. Deus Ex: The Fall uspěl téměř ve všem – ve zpracování, příběhu, množství obsahu a na prvním místě v plnohodnotné hratelnosti, kterou bohužel nemálo kazí nešikovné ovládání. I tak ale nabídne jeden z nejpůsobivějších zážitků platformy. Nelze to ale dostatečně dobře popsat. To se musí zažít.