Despicable Me: Minion Rush
Plná energie a barevné hýřivosti, ale také bez špetky nápadu a postrádající balanc. Taková je endless-runner hra Despicable Me: Minion Rush.
Další informace
Výrobce: | Gameloft |
Vydání: | 13. června 2013 |
Štítky: | platby uvnitř hry, zdarma, endless runner, mobilní hry |
Ze snímku Já, padouch se v roce 2010 vyklubal překvapivý kasovní hit. Z velké části to bylo dílem tzv. Mimoňů. Humorných, třebaže často i uličnických postaviček, v mnohém karikatur malých dětí. A mobilní běhačka Despicable Me: Minion Rush sdílí s Mimoni mnoho základních charakteristik, které jsou ne vždycky ku prospěchu věci.
Pakliže máte rádi jistou prvoplánovitou kýčovitost zobrazení, bude se vám na tohle zlobivé dítě i dobře dívat. Pestrá prostředí, výrazné barvy, detailně ztvárněné charaktery, v otázce formy si na hru opravdu moc stěžovat nelze. Co do obsahu se nicméně jedná jen o další nekonečný běh po vzoru Temple Runu. Jen co Mimoň vyrazí, je na vás navigovat ho tahy do stran, nahoru i dolu, aby se vyhnul všem překážkám a nasbíral co nejvíce banánů. Nezůstane jen u displeje, jakmile se objeví skluzavka, zapojí se i naklánění zařízení do stran.
Minion Rush zkrátka brnká na dobře známou notu. Najdete tu kupování vylepšení za nasbírané banány, souboje s bossy, i speciální mise typu posbírej 120 banánů, s nimiž si však někdo moc práce nedal. A když se začne dostavovat neodbytný pocit, že industriální prostředí továrny máte zažité, hra jej vymění ve prospěch hezkého městečka.
Po formální stránce toho tedy Mimoňům moc vytýkat nelze, hlavním problémem ovšem zůstává, že hráč jejich triky už zná až příliš dobře. A tvůrci ze studia Gameloftu se namísto pokusu o invenci raději spolehli na prostý efekt. Když se v jakoukoliv vteřinu podíváte na displej s běžící hrou, uvědomíte si, kolik se toho na něm děje a kolik věcí bylo do jednoho záběru nacpáno. Kamera rozpustile mění úhly, okolo vymezené dráhy lze neustále sledovat nějaký zběsilý pohyb, trať rovněž lemuje nehezké množství ozdobných prvků až oči přecházejí. Zpočátku to možná oko diváka potěší, už brzy by ale ten samý člověk raději viděl nějaké smysluplné herní novinky než se nechat "oblbovat" uměle líbivým dojmem.
Jak se dá z rodokmenu hry usuzovat, Gameloft ji vyvinul coby freemium produkt. V praxi to znamená, že si ke koupi některých zlepšení můžete dopomoci reálnými penězi,je však třeba jedním dechem dodat, že přítomný model je nastaven tak benevolentně, aby případné nákupy byly zcela volitelné. Proto lze nad herním obchodem poměrně lehce mávnout rukou. Co však bez okolků nelze přejít, to je technický stav hry. Ta má totiž i na silných zařízeních k plynulému zážitku daleko – počet snímků se pohybuje níž, než by bylo milé a k tomu je hráč nucen sledovat relativně patrné záseky. Možná se autoři měli krotit co do přídavných grafických hloupostí a raději se soustředit na bezproblémový chod aplikace.
Jinak totiž máme tu čest s možná obsahově bohatou a správně ulítlou hříčkou, k uzoufaní neoriginální hratelnost a ne zrovna ideální technický stav ale mluví jasně proti těmto kladům. Stáhnutí Minion Rush by měl každý raději pořádně zvážit. Najdou se o mnoho lepší alternativy.