Desert Golfing

Verdikt
66

Nesmírně zajímavý pokus vyrobit mobilní hru jinak. Desert Golfing dosahuje své krásy prostřednictvím jednoduchosti a skvělé melancholické atmosféry. Její novátorský přístup je však zároveň zdrojem zmatení hráče a roztrpčení z málo variabilní hratelnosti.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Blinkbat Games
Vydání: 6. srpna 2014
Štítky: mobilní hry, arkáda, golf, sportovní

Desert Golfing je dokonalou ukázkou tvůrčí snahy někoho, kdo zachytí úplnou podstatu mobilních her a přetransformuje ji do něčeho hrozivého, úžasného, ošklivého i krásného zároveň. O hře toho moc říci nelze; z podstatné části proto, že toho nabízí vážně pomálu, což je však současně její největší silou. Jde o přímočarou 2D golfovou arkádu s obdobným "natahovacím" systémem ovládání, kterým disponuje například Angry Birds.

Od titulů tradičního charakteru se tento liší tím, že v něm nenarazíte na žádné úrovně nebo tratě, jak byste možná čekali. Je tu jen jedna jediná jamka a ta se táhne na věčnost. Desert Golfing má v tomto ohledu v katalogu poměrně unikátní místo. Žádný par, žádné birdie nebo naopak bogey, jediné, co vás na písčité poušti bude doprovázet, bude počítadlo úderů. Po dokončení jamky se vaše zahrané skóre jednoduše přičte k celkovému výsledku a vy pokračujete dál.

Další bizarní vlastností hry je úplná absence nabídky, možnosti hru klasickým způsobem vypnout nebo vynulovat dosavadní postup a zkusit to znovu a lépe. Jak vylepšíte své výsledky? Nevylepšíte. Jste nadobro uvězněni uprostřed masy písku bez šance na opravu. Autoři hry takovým přístupem hráči nabourávají desítky let fungující jistoty. Je-li to ale na jednu stranu znepokojující, z té druhé to působí svěže.

Výše zmíněné novinky mohou na leckoho působit minimálně rozporuplně, je proto příjemné vědět, že alespoň nějaká část hry zaslouží jednotnou pochvalu. Desert Golfing se výborně povedlo vystihnout fyziku míčku a jeho chování na písku. Kompletně celou hru strávíte v poušti a až tam pořádně pochopíte, proč se písečné překážky těší u golfistů tak svorné nenávisti. Písek rozrývá všechny předpoklady o dráze letu a rychlosti odpáleného míčku. Nezřídkakdy se proto váš postup hrou bude podobat duševnímu očistci. Přesto všechno místní fyzikální model působí výtečně. Má svá jasně stanovená pravidla, které si můžete osvojit a zrádný terén využít i ke svému prospěchu. 

Desert Golfing rovněž vyniká svou jedinečnou atmosféru. Svým extrémně úsporným výtvarným podáním i téměř nulovou zvukovou kulisou připomíná ekvivalent k obrovské prázdnotě, jež vládne v kosmu. Je to něco zasněného, odosobněného od veškerého života, melancholického až meditativního. Jen kvůli podobnému prožitku se vyplatí dát hře šanci.

Kde jí však prázdnota body nevynáší, to je především množství dostupného obsahu. Desert Golfing je možná jiná, ve svém neobvyklém pojetí mnohdy působivá záležitost, někdy ale ona jinakost škodí věci. V jejím důsledku je totiž až příliš snadné procitnout ze zamyšlení a uvědomit si, že postrádáte klasické opěrné body jako menu nebo bohatší herní náplň. Ani s experimenty se to zkrátka nesmí přehánět.