Descent II

Verdikt
60

Vesmírná střílečka trochu jinak. Když překousnete očekávatelnou zastaralost, dokáže zabavit, ale bude potřeba trochu tolerance.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Ostatní platformy

MS DOSMS DOS

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Parallax Software
Vydání: 25. února 1995
Štítky: sci-fi, fps, browser-gaming, arkáda, střílečka, zdarma, staré pecky, akční

První Descent vyšel již před dvaceti lety. Ve své době se jednalo o poměrně revoluční projekt, který hráči nabídl pohyb po všech osách, nikoliv tedy pouze do stran a dopředu, jak bylo zvykem. Výsledkem je zábavná a chaotická akce, která testuje prostorovou orientaci až na nejzazší mez již dvě dekády. Pokud se vám ale povede překonat lehkou nevolnost ve chvílích, kdy nemáte sebemenší ponětí, kde je nahoře a kde dole, Descent dokáže dobře pobavit, což je také důvodem k vydání pokračování, které si můžete zdarma zahrát.

Zápletka se nese v duchu dobových her. Zlá korporace, nehoda, poblázněný bezpečnostní systém, kolabující reaktor, nepoznaný vesmír, tajemné planety a tak dále. Její znalost však pro hraní není vyžadována ani v nejmenším. Hlavním cílem bude proletět spletité podzemní komplexy, prozkoumat všechny chodby, přemoci robotické nepřátele a nakonec se dostat do další úrovně.

Descent je v jádru čistě akční hra, žádnou simulaci tedy čekat nemusíte. Jedná se o úplně normální sci-fi střílečku, která je ale okořeněná právě již zmíněným volným pohybem. Jakmile ale dostanete ovládání trochu do ruky, zjistíte, že právě svoboda v uhýbání a vertikální prostor k vaší dispozici umožňují rozpoutat akci nevídaným způsobem. Hra se právem stala klasikou - a dnes si ji můžete zdarma připomenout (či zkusit poprvé) v prohlížeči a bez instalace.

Z pohledu dnešního hráče se ale přeci jen může jednat o těžko stravitelné sousto. Ovládání je prkenné a invertované, z čehož má jeden občas chuť rozkousat koberec. Prohlížečová verze nefunguje úplně plynule, ačkoliv to se liší browser od browseru. Pokud tedy máte například problém se spuštěním hry v Google Chrome, zkuste ji třeba ve Firefoxu či Opeře. Prohlížečovou verzi nicméně můžete spíše brát jako demo této nekonvenční klasiky. Pro plnohodnotný zážitek bude potřeba si opatřit původní klientovou verzi. Což se mimochodem snadněji řekne, než udělá, protože optimalizovaná moderní verze byla stažena z digitálních distribucí po rozepřích okolo autorských poplatků.