Deliver Us The Moon

Verdikt
78

Deliver Us the Moon vás upoutá fantastickou atmosférou, která pramení z neustále se měnícího prostředí, skvělého nazvučení a tíživých otázek, které se týkají nás všech. Škoda jen spousty zajímavých systémů, u kterých nebyl jejich potenciál využit ani z poloviny.

Další informace

Výrobce: KeokeN Interactive
Vydání: 10. října 2019
Štítky: sci-fi, thriller, vesmírný, vesmír, indie hra, dobrodružná, adventura

My lidé se k naší planetě chováme jako k poslední bonboniéře na světě. Ale místo toho, abychom si jejích sladkých plodů vážili a šetřili si je na horší časy, chamtivě se jimi ládujeme, jako by existovala možnost koupit si novou. Jenže až nám tahle bonboniéra dojde, co nám zůstane? Prázdný, pustý obal, ze kterého se pokusíme vysypat drobečky. Obal v podobě Měsíce.

Deliver Us the Moon není ani náhodou veselá hra. I když nevíme, co přesně nás za několik desítek let čeká, její smutná premisa není úplně přitažená za vlasy. Lidstvu se v poměrně blízké budoucnosti podaří zcela vytěžit zdroje, které nám Země tak dlouho nabízela, načež zavládne chaos, a i politici přiznají, že jsme se ocitli na pokraji vyhynutí.

V pohledu na naši planetu z vesmíru chybí jedna zásadní barva – zelená. Převládá modrá a hnědá, jak oceány začaly požírat pevninu a pouště se rozšířily do míst, kde dříve bujel život v pralesích. Pokud lidé zrovna netrpí hladem, čelí smrtícím písečným bouřím. Elektrárny nestíhají pokrýt nemalé požadavky obrovské populace a vše kolabuje.

Dejte nám Měsíc, my vám dáme roky

Ke katastrofě, která zanechala lidstvo bez energie, došlo už v roce 2030 a o dva roky později se našlo řešení v podobě naleziště helia-3 na Měsíci. Tehdy jsme zkolonizovali šedou kouli obíhající Zemi, začali těžit izotop helia a pomocí mikrovln ho posílali do přijímačů na Zemi. Vydrželo to dlouhých 22 let, kdy najednou dodávka energie skončila a Měsíc utichl.

O dalších pět let později přicházíte na scénu vy, bývalý zaměstnanec společnosti WSA, která měla pod palcem kolonizaci a spásu Země. Jenže po přerušení kontaktu mezi vesmírnými tělesy došlo k bankrotu a Země už se smířila se svým koncem. Ne však několik málo členů WSA, kteří potají a asi i nelegálně snovali plány na vyslání člověka na Měsíc. Vás.

Do obrovského rizika jdete se dvěma cíli. Zaprvé zjistit, co se na základně stalo a kam se všichni poděli, zadruhé opět spustit dodávku energie. Ano, cestu na Měsíc i rozběhnutí rafinérie musíte zvládnout úplně sami.

Vzhůru ke hvězdám

Kdo hledá horor, ten se ho zde nedočká. Adventura Deliver Us the Moon je spíš děsivě uvěřitelný thriller, který stojí na otázkách, které nás trápí už dnes, a pokud je nezačneme pořádně řešit, možná nás čeká stejný osud jako astronauty ve hře.

Výletu do vesmíru nemůžete říct ne. Začínáte totiž na pozemské raketové základně se zuřící pouštní bouří v zádech a máte tedy opravdu málo času na zprovoznění raketoplánu a opuštění vyprahlé planety – jak se říká – za pět minut dvanáct.

Už tady se hře daří budovat výbornou atmosféru. Rychle vás naučí pracovat s digitálním skenerem, který vám prozradí něco víc o vašem okolí, začnete zjišťovat první střípky informací o zmizelých kolonistech, a přijdou ke slovu první lehké puzzly využívající prostředí.

Jakmile usednete do kokpitu raketoplánu, poprvé ucítíte, jako byste opravdu byli u dějinné události a zároveň dost riskantního startu. Bouře sílí, čudlíky blikají, chce se po vás nahodit motory skrz několik procedur, abyste následně vypálili do vesmíru a sledovali vzdalující se planetu a poslouchali, jak se oddělují jednotlivé části vesmírného plavidla.

Malý krůček pro člověka…

Ale ještě se neradujte. S raketoplánem nemůžete usednout přímo na Měsíc, ale musíte se zadokovat na vesmírné stanici, odkud sjedete výtahem na základnu. A atmosféra jen houstne. Tvůrcům se podařilo vyvolat perfektní pocit stavu beztíže, podtrhnutý nedostatkem kyslíku a nutností bleskurychle chápat fungování pro vás dosud neznámého prostředí.

A to se po vás ostatně chce až do konce. Jakmile poprvé vstoupíte na povrch Měsíce, opět bude vaším úkolem zprovoznit roky zanedbávanou základnu, vlít do svých plic trochu kyslíku po probuzení dřímající podpory života, opravit vysílače a zjistit, jak zahájit těžbu a zachránit Zemi před zkázou. Tedy lidstvo, Země už to má spočítané tak jako tak.

Deliver Us the Moon není o zapeklitých hádankách ani o akčních pasážích. Je to osamělá procházka, při které cítíte tíhu světa na svých ramenou. Doprovod vám dělá jen němý robůtek ASE, který vám občas pomůže otevřít dveře z druhé strany, kam se dostane šachtami poté, co nad ním převezmete kontrolu. Ale i tak máte neustálý pocit samoty.

O svých předchůdcích se dozvídáte z jejich osobních věcí, emailových konverzací a ze vzpomínkových hologramů, které postupně odhalují poslední minuty kolonistů na základně chvíli poté, kdy náhle skončila dodávka energie pro Zemi.

Příliš mnoho je někdy příliš málo

Prožijete epickou jednočlennou výpravu za záchranu lidstva, která vám ale ani náhodou nepřijde nepravděpodobná. Bude plná srdceryvných příběhů a odkrývání mnoha tajemství, pokud si tedy dáte tu práci s jejich hledáním.

Deliver Us the Moon je zcela přímočará hra, ze které se dá odbočit jen do malinkých kójí plných knih, časopisů a nějakých těch skrytých poznámek jejích dřívějších obyvatel. Jde o úderný zážitek na několik málo hodin, jehož vyprávění a herní mechanizmy podtrhuje síla Unreal Enginu, kvalitní dabing a tíživá hudba. Nejde o převratné dílo, ale přiměje vás zamyslet se nad otázkami dneška.

Jakmile vaše cesta dojde cíle, budou vás mrzet jen dvě věci. V hlavě budete mít jednu otázku, na níž dostanete jen mlhou zastřenou odpověď. A je to dobře, protože hra tím dává prostor vaší představivosti, i když by někdo byl radši za skutečnou a důkazy podloženou odpověď.

A bude vás mrzet využití náplně hry. Autoři totiž měli spoustu nápadů, dobrých nápadů, ale bylo jich tolik na tak krátkou kampaň, že se pořádně dostanete jen k některým z nich. Například práce s vaším doprovodným robůtkem je tak ojedinělá, až si říkáte, že je vlastně zbytečná. To samé platí o projížďkách po Měsíci v lunárním vozítku, používání baterky a dalších. Je fajn, že ve hře jsou, ale mohlo se s nimi pracovat mnohem víc.

I tak jde o povedenou výpravu jedince, který se pokusí o něco, nad čím už celé lidstvo zlomilo hůl. Hra vás zanechá plné dojmů, v zamyšleném stavu. Což je věc, na níž tvůrci cílili.