Dáma

Verdikt
50

Vizuálně poněkud spartánské provedení tradiční deskové hry. V případě, že zrovna nemáte po ruce skutečnou verzi či není s kým hrát, online varianta tu reálnou dokáže nahradit vcelku obstojně.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDuelovky

Online verze tradiční deskové hry. Nevypadá nikterak vábně, grafika je spíše schematická, než aby nějak lahodila oku, ale to nakonec nevadí - herně funguje bez problémů. Dát si tak ve volné chvíli několik duelů proti kamarádovi, nebo náhodnému spoluhráči, s ní není žádný problém.

Internetová verze hry probíhá, jak by se ostatně dalo čekat, úplně stejně jako ta skutečná, desková. Hráči se střídají a snaží se sebrat soupeřovy kameny. Pokud se jeden z nich dostane až na protilehlou stranu hracího pole, kámen, kterým tam doputoval, se mění na dámu, tedy vylepšenou verzi, která zvládá i pohyb vzad a skoky přes celé pole.


Dámu nejspíš každý hrál, revoluce a bouře novátorských přístupů se tak samozřejmě nekoná. Bohužel si však hra přináší i nedostatky své deskové předlohy. To je vidět zejména ve chvílích, kdy se partie chýlí ke zdánlivému konci, ale jednomu z hráčů zůstane dáma. S tou lze v podstatě bez problémů skákat k okrajům hracího pole, kde je nemožné ji vzít, a tak se partie může táhnout do nekonečna, pokud jsou oba hráči stejně tvrdohlaví.

V reálu by za to nejspíš někdo dostal pohlavek, na internetu je to samozřejmě o domluvě. Je to trochu škoda, protože v případě, že partie pravidelně končí naháněním posledního soupeřova kamene jak nadmuté kozy, dojem z příjemné hry to jednoduše drobet kazí. Nešlo třeba implementovat nějakou detekci deseti či patnácti tahů bez odebraného kamene, která by v takovém případě přiřkla vítězství hráči s více kameny?