Cut the Rope

Verdikt
91

Logická hříčka, kterou si užije skutečně téměř každý. Nechybí jí půvab, vysoká variabilita a chytrý level design, přesto se jí daří zůstat přístupnou pro ortodoxní i příležitostnou skupinu hráčů. Spustit ji tak lze v kratičkých mezerách pro ukrácení čekání, ovšem není problém všemi úrovněmi proběhnout na jeden zátah během několikahodinové herní seance. Cut the Rope po právu patří označení jednoho z nejlepších mobilních titulů všech dob.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Windows PhoneWindows Phone

Windows Store
Koupit

Další informace

Výrobce: ZeptoLab
Vydání: 4. října 2010
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, hlavolamy, logické

Cut the Rope boduje jednoduchou a úsměvnou, přesto chytlavou premisou. Tou je snaha dopravit v každé úrovni cukrovinku k věčně hladové roztomilé příšerce jménem Om Nom. Ona sladkost je ale pokaždé jiným způsobem upevněna na soustavu lan a je na hráči, aby zapojil své uvažování a vymyslel, jak bonbón k Om Nomovi dostat. Kvalita vaší práce se odráží v počtu získaných hvězdiček. Někdy lze sice splnit zadání, ale například jen s jednou sebranou hvězdičkou, skuteční mistři mají všechny úrovně projeté na tři.

Vzhledem k tomu, že se jedná o puzzle titul, nebude postup nikdy přímočarý. Naopak, je třeba aktivovat mozkové závity a rozklíčovat, jaké lano přeseknout jako první. Zkraje se obtížnost pohybuje na úrovni triviálnosti, ale postupem času se vám do cesty postaví celá řada hru oživujících a komplikujících prvků. Bodáky, elektřina, hrátky z gravitací, mýdlové bubliny, posuvné platformy, to vše se velmi úspěšně stará, aby hra neupadla do stereotypu a zároveň si vás postupně víc a víc omotávala kolem prstu svou fantasticky roztomilou a barevnou prezentací.


Stovky dostupných levelů (je jich skutečně požehnaně) se sdružují do celků, kterým v ZeptoLab říkají Boxes, tedy krabice. Každý box se soustřeďuje kolem jiné mechaniky. Jednou to bude o přechytračení hádanek, další vyžadují preciznost, jiné jsou rychlostně zaměřené. Začne se zlehka představením konkrétní novinky, přičemž obtížnost se postupně šroubuje k příjemné výzvě, nikdy však k nepřekonatelné překážce. 


Sečteno podtrženo, na Cut the Rope se hledají chyby jen extrémně obtížně. Pracuje s neuvěřitelně chytlavým konceptem jako stvořeným pro jednoduché mobilní hraní. To hře však nebrání roztáhnout se do úctyhodně dlouhé herní doby, po níž vás bude díky neustále proměnlivosti a gejzíru nových nápadů královsky bavit. Vypadá skvostně, je dobře vybalancovaná a krásně by se i hra hrála nebýt ne zas tak nečastých přehmatů v ovládání. Někde tam pod povrchem se nacházejí ještě mikrotransakce, ale mírné, že v podstatě nestojí za řeč.