Curves Free

Verdikt
75

Curves Free je možná po všech směrech jednoduchoučkou multiplayerovou variací na kultovního Hada, to hře ale nezabraňuje v tom, aby generovala mnohonásobně víc srandy, než na kolik vypadá.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Levire
Štítky: arkáda, zdarma, multiplayer, mobilní hry, více hráčů u jednoho zařízení

Achtung, die Kurve! je populární arkáda pro více hráčů z devadesátých let. V jejím základu každý hráč ovládá vlastního hada, který za sebou neustále zanechává stopu, a snaží se jej po úrovni navigovat tak, aby do ničeho nenarazil a pokud možno přežil nejdéle ze všech. I přes jednoduchou grafiku a triviální princip se hra pro svojí krystalickou hratelnost těší značné oblibě uživatelů celého světa. Není proto divu, že rozmach chytrých technologií přenesl do moderní podoby i její koncept.

Zdaleka nejpovedenější mobilní verze populární "Zatáčky" má formu hříčky Curves Free. I ta ovšem ctí originální pravidla. Hráči se náhodně objeví na mapě a jejich "had" se rozjede kupředu a zanechává za sebou stopu. Na hráči zůstává pouze ovládání směru pohybu hada, a to dvěma tlačítky pro zatáčení na pravou a levou stranu. Když had narazí na okraj mapy nebo do stopy zanechané oponentem, končí. Cílem hry je přežít všechny ostatní. Obvykle tak, že donutíte soupeře aby narazili, nebo si vytvoříte dostatek prostoru, kde můžete přežít déle než ostatní. V náhodných časových intervalech se na záznamech hadů vytváří mezery (jejich velikost se různí), jež poskytují prostor pro projíždění. Jsou tak klíčovým strategickým prvkem při unikání z ohraničeného prostoru nebo dovolují hráči ukázat jeho dovednosti.


K původnímu námětu se časem přidaly rovněž porůznu rozmístěné bonusy, jejichž sebrání dočasně mění chování hry. Mohou při ovládání například zaměnit levou stranu za pravou anebo krátkodobě zrychlit tempo. S bonusy Curves Free příjemně roste do nového rozměru. Jednak poskytují zábavnou a smysluplnou nadstavbu mechanikám ořezaným na kost a za druhé hráči nyní mohou taktizovat a dělat si naschvály.

Z hlediska grafiky se titul možná až příliš křečovitě drží nastaveného stylu, dobrou zprávou ovšem je, že designově se jinak jedná o moderní projekt ovládaný intuitivními gesty s minimalistickým a funkčním rozhraním, na které se dobře dívá. Výborně je vyřešen taktéž multiplayer, kde každému příchozímu patří jeden roh obrazovky s jeho ovládacími prvky. V nastavení sympaticky nechybí ani možnost nastavit si délku zápasů, limit vítězných bodů nebo dané klání omezit jen na vybrané bonusy.


Za hlavním argument ve prospěch Curves Free se pochopitelně považuje ohromná legrace pramenící z každé situace, kdy se okolo hry sejde více lidí. Její nestereotypnost a nepředvídatelnost jsou zdrojem jedněch z nejpříjemnějších herních momentů a zajistí, že se ke hře budete pokaždé rádi vracet. Jestliže však nebude nikdo po ruce, vcelku obstojí i umělá inteligence. 

Takové je Curves Free. Možná trochu trestuhodně bez online módu a bez vizuální inovace, ale uživatelsky přívětivé a zábavné až na půdu. Obzvláště s živými spoluhráči.