Crying Suns

Verdikt
90

Hledáte rozsáhlé vesmírné sci-fi, do kterého se můžete plně ponořit? Crying Suns kombinuje hutný příběh, atmosféru i rozmanitou hratelnost.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Ostatní platformy

PočítačPočítač

20,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Humble Games
Vydání: 19. září 2019
Štítky: sci-fi, tahová, vesmír, roguelike, strategie

Taktická strategie Crying Suns rozumí tomu, že zaujmout vás dovede nejen mysteriózním příběhem, ale také zábavnou kombinací herních prvků, kdy vám nechává volné ruce, ale zároveň dává pozor na to, abyste nedělali jednu věc příliš dlouho. 

Už úvodní intro dává tušit, že se můžeme těšit na příběh se silnou atmosférou. Jste probuzeným klonem mrtvého generála, nic si nepamatujete a ničemu okolo nerozumíte. Stejně tak jako hráč sám. Brzy zjistíte, že se téměř tisíciletá říše propadla do chaosu, technologie přestávají fungovat a lidské společenství je na pokraji zhroucení. Hned od začátku máte možnost zjišťovat více informací o historii i přítomnosti, což je v pozdější fázi hry vážně skvělé a mohu vám slíbit, že příběh stojí za to. Než si vás ale získá, možná pár dialogů přeskočíte.

Hra toho na vás od začátku vychrlí hodně, což platí i pro hratelnost. U nejedné nabídky jsem se zprvu zarazil, protože mi nebyla pořádně vysvětlena. U mnoha rozhodnutí si nejdříve také nebudete uvědomovat jejich význam. Když to však překonáte, hra vás řádně odmění. Letíte vesmírem, prohledáváte sluneční systémy, bojujete s dalšími loděmi, pacifikujete vzbouřence, infiltrujete planety a staráte se o vlastní posádku. 

Nejvíce času strávíte v přehledu hvězdného systému, případně na orbitu jedné z hvězd. Hnacím motorem hry je automaticky generovaný vesmír, který je plný událostí a zajímavých voleb. Často může rozhovor vyústit ve váš prospěch nebo naopak zákeřné přepadení. Souboje jsou také důležitou součástí hry. Probíhají v reálném čase, ale můžete je kdykoliv zastavit a v klidu instruovat své jednotky. Zprvu budete omezeni na pár letounů a jedno dělo, ale postupným zlepšováním své možnosti rozšíříte. 

Ve středu všeho stojí vaši vybraní poručíci. Každý má své schopnosti a pomůže v jiných částech hry. Hezky je to vidět u pozemních výprav, které přímo neovládáte. Právě tady se ukáže, jak schopný jste velitel, protože vaším úkolem je především vybrat správný tým a zhodnotit rizika. Mnohdy samozřejmě volíte mezi bezpečím a kořistí. Jakmile jednou o tým v akci přijdete, bude vás to bolet. 

Crying Suns nabízí výborný mix atmosférického sci-fi příběhu, který se dotýká lidské přirozenosti, zároveň baví taktickými bitvami i nejasnými možnostmi během četných událostí. Generování vesmíru pak zajistí výbornou znovuhratelnost. Hrát můžete na počítačích i telefonu, kam se titul výborně hodí, i díky povedenému ovládání.