Crossy Road - Endless Arcade Hopper

Verdikt
83

Crossy Road - Endless Arcade Hopper staví svou zábavnost na prvku znovuhratelnosti a překonávání předchozího skóre. Přináší chytlavý nápad založený na touze dostat se se svým kuřetem co nejdál, relativně dost obsahu na to, aby se hráč nezačal nudit a především zajímavou estetiku. Palec nahoru za mírné mikrotransakce.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Windows PhoneWindows Phone

Windows Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Hipster Whale
Vydání: 20. listopadu 2014
Štítky: arkáda, platby uvnitř hry, zdarma

Proč šlo kuře přes cestu? Nejenom zásadní otázku podobnou té naší, zda byla dřív slepice nebo vejce, ale také populární vtip anglofonních zemí zpracovala už roku 1981 arkáda Frogger. Ukázala, jaké všechny strasti mohou potkat nebohého žabáka, než se mu podaří přejít silnici. O více jak 30 let později se za pomoci moderních technologií konceptu chopilo studio Hipster Whale a vyrukovalo s mobilním hitem Crossy Road - Endless Arcade Hopper.

Na první pohled by se dalo usuzovat, že se za tu dobu změnilo jen pramálo. Stále v izometrickém pohledu sledujete nějakého zástupce fauny (slepici) a v jeho kůži se snažíte doskákat co nejdále. Do cesty se vám postaví několik druhů překážek – řeky, železnice s vlaky a především silnice, po nichž se s různou rychlostí a v různých intervalech prohánějí auta, mezi nimiž musíte kličkovat. Občas přitom nestačí jen rychlé prsty, k úspěšnému postupu si taky budete muset vyvinout cit pro příležitost a někdy spíš chvíli počkat, než se bezhlavě vrhnout do provozu.


K poskokům vpřed využijete ťuknutí na displeji, hra ovšem umožňuje tahy prstů rovněž zahýbat doleva, doprava a dokonce se i vracet. Ovládání je dobré si co nejdříve osvojit, jelikož například couvání se hodí využít jako regulérní taktiku. Zde se ale také projevuje určitá slabost hry. Utíkání do stran je provedeno velmi neresponzivně a je zbytečně pomalé. V důsledku toho téměř každá vaše dobrodružná myška mezi jedoucími vozy končí špatně.

V takovém případě se ukáže jedna z hezky zpracovaných animací a hráč má šanci Crossy Road okamžitě ukázat, kdo je tady pánem. Rychlé naskočení do hry je klíčové. Pochválit je rovněž třeba barevnou 3D pixelovou grafiku, která prezentaci hry silně napomáhá a vedle chytlavé jednoduché hratelnosti stojí jako jeden z důvodů, kterými vás k sobě připoutá. 


Velmi rychle hráč posbírá dostatek zlaťáků, aby si mohl odemknout jednu z desítek nových postaviček, jejichž zařazení se do zážitku většinou promítne jak po vizuální, tak po zvukové stránce. Přejet se tak můžete nechat nejen coby opeřenec, ale také mág, jezevec, kočka a mnoho dalších. Nechybí možnost si dané charaktery koupit rovnou za drobný obnos reálných peněz, šikovně nastavený bussines model hry k tomu nicméně nijak nenutí. Naštěstí. Co platí pro avatary, nedá se bohužel říci na adresu dalších prostředí či herních režimů, stávající jeden dva se po čase prostě ohrají. 

Jestli se tedy kuře na řečenou cestu vydalo, tak jen proto, aby nám přineslo návykovou, dobře vypadající a skvěle vybalancovanou zábavu. Že po cestě zpět sem tam něco poztrácelo nebo se mu něco úplně nepovedlo, to je sice na škodu, i přesto si můžeme zahrát velice solidní výsledek jeho cesty.