Cooking Dash

Verdikt
50

Cooking Dash je klasika. A to se vším, co k podobné pozici patří. Je chytlavá, zábavná, ale k uzoufání neoriginální. Pokud ovšem invenci nepotřebujete a již stokrát použitý koncept hratelnosti vám stačí, hra vás zabaví na dlouhé dny a týdny.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Počítač

WindowsWindows

8,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

8,99 €Steam

Další informace

Výrobce: PlayFirst
Vydání: 12. srpna 2009
Štítky: platby uvnitř hry, time management, mobilní hry, na postřeh, jídlo, logické

Restaurace už se zase hroutí! Doopravdy žít ve světě servírky Flo, protagonistky desítek "dash" her, to by člověk snad radši zůstal doma a udělal si tousty. Podniky co chvíli nefungují, kolabují, krachují, a musí čekat na hrdinku v zástěře, aby je, neztrácejíc svůj charakteristický úsměv v koutku, svým umem vytáhla z patálií.

Hratelnost "dash" titulů se nezměnila od doby Diner Dashe, který celou mánii nastartoval před téměř patnácti lety. Do zařízení se hrnou hosté různých barev, vaším úkolem je je usadit ke stolům (pokud se podaří posadit hosta na židli stejné barvy, dostanete důležitý bodový bonus) a následně jim splnit všechna přání.

To probíhá klikáním na důležitá místa. Jedním klikem převezmete objednávku, dalším ji zadáte kuchaři, jiným zase zkasírujete platícího jedlíka a podobně. Pointa je taková, že Flo je člověk, má tudíž pouze dvě ruce a chodí určitou rychlostí - je tedy potřeba ji ovládat co nejplynuleji, neběhat zbytečně sem tam, pobrat během jednoho "kolečka" po restauraci, co se dá a podobně. Zkrátka být efektivní.

V případě, že jste žádnou "dash" hru nikdy nehráli, možná to zní složitě, ale vězte, že se jedná o koncept, který dostanete do krve do pěti minut od začátku hry. Což je také univerzální lákadlo celé série. Je zkrátka návyková, snadná na pochopení, ale stále poskytující dostatečnou výzvu.

Tvůrci se nicméně neobtěžovali tuto formuli výrazněji obměnit už dlouhé roky, a už se to jednoduše celkem zajídá. Pokud ovšem tento fakt nepovažujete za problém, budete s Cooking Dash naprosto spokojení, protože nabízí přesně to, co by od ní člověk čekal.

Pozor však na patálie s verzemi. Hra je dostupná jednak na Steamu pro osobní počítače, ale tam se jedná o původní verzi z roku 2009. Je k dispozici za jednorázový poplatek a nabízí bez dalšího natahování ruky k vaší peněžence veškerý obsah, který kdysi Cooking Dash měl.

Máte-li však zájem si hru nainstalovat na mobilní zařízení, je to jiný příběh. Mobilní verze se totiž během let dočkala řady předělávek, naposled jedné velké v roce 2016 (z ní je i úvodní video u článku). Cooking Dash na Android a iOS má tedy momentálně lepší grafiku, tisíce úrovní, denní výzvy a... jinou monetizaci. V základu je zdarma, ale bude se z vás snažit vylákat bakšiš pomocí mikrotransakcí, což nemusí být každému po chuti. Z hlediska hratelnosti se sice jedná o tu samou záležitost, ale omáčka okolo se za ty roky celkem proměnila.