Cook, Serve, Delicious!

Verdikt
85

Pokud už vás nebaví prosté jednoduché hříčky, pořiďte si pořádně náročný a propracovaný simulátor vaření a správy restaurace Cook, Serve, Delicious! Žádný příznivec žánru nebude litovat.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Počítač

WindowsWindows

9,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

9,99 €Steam

LinuxLinux

9,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Vertigo Gaming Inc.
Vydání: 8. října 2013
Štítky: na postřeh, jídlo, casual, simulace

Hry s vařením jsou zvláštní žánr. "Pravověrní" hráči je nezřídka odsuzují jako zbytečnost, ale řada lidí je považuje za výborný způsob oddychu a odpočinku. Samozřejmě také neškodí, pokud máte vaření a přípravu pokrmů rádi i ve skutečnosti - pak si člověk hru na restauraci teprve náležitě užije.

Publikum pro podobné projekty rozhodně existuje, to dokazují například astronomická čísla počtu stažení různých mobilních verzí her s jídlem. Je ale potřeba připustit, že se velmi často jedná o rychlokvašky, záležitosti na jedno brdo opakující až do zemdlení stejný přístup a hratelnost, která se pořádně nezměnila už dlouhé roky.

Naštěstí ale také existují hry, které si vzaly za cíl stagnující žánr oživit. Patří mezi ně i Cook, Serve, Delicious! I zde je samozřejmě základem rychlost. Zákazníci se přeci jen chtějí najíst a ne dvě hodiny pozorovat šolichání barmana, potažmo kuchaře, zatímco jim kručí v břiše. Inovace přichází v samotném zpracování. Úkolem hráče je jídlo povařit správně dlouhou dobu a hlavně ho pak na talíři poskládat z ingrediencí, o které si konzumenti řeknou. To sice stále zní poměrně primitivně, ale hra počítá s využitím klávesových zkratek - a podle toho i balancuje své tempo. Jinými slovy, nudit se vážně nebudete, nebude na to čas.

Samotnou přípravou a servírováním jídel ale hra nekončí, protože restauraci je potřeba spravovat i mimo otevírací dobu. Nakupovat jídla, rozšiřovat své menu a zejména ho správně skládat dohromady. Lidem se nebude líbit přehnané množství nezdravých jídel, bude jim vadit, když necháte na jídelním lístku něco moc dlouho a podobně. Všechny pokrmy lze navíc za herní měnu dál vylepšovat, aby vydělávaly více peněz, ale i recepty k jejich přípravě tím získávají na složitosti. Obtížnost tedy postupně znatelně stoupá, což je sice stará, ale stále velmi funkční metoda, jak předejít stereotypu a nudě.

Jak budete získávat hvězdy pro svou restauraci, otevřou se další postranní možnosti. Třeba catering na oslavách či účast v televizních kuchařských soutěžích, což jsou samozřejmě další příjemná ozvláštnění, která bourají rutinu a činí ze hry ještě zábavnější záležitost. Cook, Serve, Delicious! si za několik let od svého vydání vydobyla takřka kultovní status, a věřte, že to má svůj důvod. Žádný fanoušek her s jídlem by si tento titul neměl nechat ujít.