Concordia: Digital Edition

Verdikt
90

Concordia se drží na pozici 18. nejlepší deskové hry dle žebříčku Board Game Geek a není divu, že dostala i zbrusu novou digitální podobu. Ta skloubí osvědčenou hratelnost s výborným zpracováním a možností hrát online i offline třeba na cestách.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

Nedostupné

Ostatní platformy

PočítačPočítač

Good Old Games
Steam

Konzole

Nintendo SwitchNintendo Switch

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Acram Digital
Vydání: 28. září 2021
Štítky: obchodní, deskovka, mobilní hry, strategie

Řeknu vám zcela upřímně, že Concordia patří k mým nejoblíbenějším deskovkám. Přitom na první pohled nevypadá nijak výrazně. Rušný trh na krabici a téma obchodování ve Středomoří. Žádní válečníci, námořní bitvy, hrdinové nebo rozzuření bohové. Jen cihly, obilí a sestercie. A funguje to dokonale. 

Concordia je další digitální předělávkou deskové hry pro telefony, tablety a počítače. Brzy se podívá i na Nintendo Switch. Vydavatel Acram Digital už na několika předchozích hrách ukázal své kvality, takže nad technickou stránkou nemá smysl spekulovat. Ta se jednoznačně provedla. Jaká je ale hra sama, pokud vám tato německá legenda nic neříká? 

Římská říše je na vrcholu a vaše rodina by z toho měla co nejvíc vyždímat. Během hry tak budete rozšiřovat své obchodní impérium, dobývat nové trhy, vyrábět i prodávat a soupeřit o přízeň bohů. Tedy, obrazně řečeno. Kouzlo Concordie je v její jednoduchosti. Vše, co můžete ve hře dělat je vyjádřeno kartami, které držíte v ruce. Jednu zahrajete, provedete její efekt a na řadě je další hráč. Své možnosti však postupem hrou rozšiřujete a stejně tak budou činit vaši protivníci.

Základem všeho jsou suroviny. Od cihel, přes obilí až po železo a cenné látky. Jedna karta vám umožní suroviny prodávat i nakupovat, ale mnohem zásadnější bude vlastní produkce. Tady ale přichází zásadní kouzlo hry. Vše je provázané a k produkci vybíráte celý region, který se aktivuje a odmění všechny, kteří v něm mají své dílny. To znamená, že čas od času pomůžete protihráčům, ale velmi často také pomohou oni vám. Kdo by nechtěl na skladě najednou objevit nové suroviny, aniž by pro to musel obětovat celý tah? 

Veledůležitou akcí je práce architekta, který vám umožní hýbat se svými kolonisty a zakládat nové dílny. Za zmínku stojí karta diplomata, která okopíruje kartu hranou jiným hráčem. Nakonec je tu senátor, který vám umožní kupovat karty nové. Bez nich se neobejdete, protože zatímco zisk surovin a rozšiřování zní jako důležitý plán sám o sobě, bez karet vám nebude stačit. Každá karta vám přináší přízeň jednoho z bohů. Třeba Jupiter vám udělí 1 bod za každou postavenou dílnu. Když máte karty Jupitera dvě, jsou to dva body za každou dílnu. Tímto způsobem hra dovede ocenit také získané suroviny, kolonisty, konkrétní dílny nebo počet zabraných území.

A musím říci, že Concordia funguje skvěle na stole i v digitálním světě. Hrát můžete proti dalším online, ale osobně oceňuji možnost vyzvat na souboj umělou inteligenci. Na výběr máte ze dvou režimů zobrazení. Jeden je hezčí, druhý zase přehlednější. K dispozici máte také dvě mapy. Jednu vhodnou až pro pět hráčů, druhou spíše pro menší počet. A další mapy jsou již v přípravě, i když za ně bude potřeba zaplatit. 

Za nějakých 300 korun nejde o úplně levnou hru, ale takto kvalitní zpracování si svou cenovku určitě obhájí. Pokud jste fanoušci originálu a chcete mít možnost hrát častěji a třeba i na cestách, nemáte nad čím váhat. Pokud o Concordii slyšíte prvně, určitě jí dejte šanci.