Commander Keen 4: Secret of the Oracle

Verdikt
85

Čtvrtý díl přeslavné plošinovkové série nabízí v nenásilném kabátku vše, čím nás za mlada hry dokázaly pohltit. Hra je k dispozici zdarma a stojí za to, neváhejte.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Počítač

WindowsWindows

4,99 €Steam

Ostatní platformy

MS DOSMS DOS

Nedostupné

Další informace

Výrobce: id Software
Vydání: 15. prosince 1991
Štítky: arkáda, zdarma, plošinovka, pro hráče do 18 let, staré pecky, akční, online

Je dost možné, že jste s některým z dílů ze slovutné skákací série Commander Keen již měli tu čest. Na harddiscích počítačových stařečků se jednalo o vcelku běžný artikl - vedle jiných evergreenů, jakými byli například perský princ či Prehistorik. Tato plošinovka nejčistšího ražení je dnes, vzhledem ke svému požehnanému věku, k dispozici zdarma, nic vám tedy nebrání si ji opět - či snad možná poprvé - vyzkoušet.

Her ze série Commander Keen vyšla celá řada. Původně spatřily světlo světa ve dvou kompilacích složených z dílčích epizod, ale to je dnes už v podstatě vedlejší. Jednotlivé díly od sebe dělily nepatrné časové rozestupy, protože tvůrci z id Software (ano, ti samí, co pak stvořili Dooma) je zpočátku chrlili na zakázku. Proto není divu, že se vlastně všechny hrají stejně a liší se jen svým zasazením.

To ale mimochodem není žádná negativní kritika, protože pánové vývojáři hry zkrátka dělat uměli, a Commander Keen je toho skvělým důkazem. Cílem bude provést hlavního hrdinu Keena skrze různá místa, přeskákat propasti, vyhnout se jedovatým slimákům, překonat nástrahy, uniknout pastem a nakonec zachránit radu věštců. Žádných příběhových zvratů se nicméně obávat nemusíte, hra už má na krku vcelku neuvěřitelných pětadvacet let, což herním pamětníkům napoví, že o složité filozofické koncepty s artistickým přesahem se opravdu nesnaží.

Ještě méně se ovšem chce stáří hry věřit, když si člověk uvědomí, jak dobře funguje pod rukama i dnes. Postava reaguje plynule a bleskurychle, za pochopitelné a intuitivní ovládání by se skákačky nemusely stydět ani kdyby vyšly před měsícem, a vše podtrhuje ještě nápaditý design úrovní. Kam se jen podíváte, tam se skrývají tajné vchody a schované bonusy, což činí ze samotného prozkoumávání hry daleko větší zábavu.

Hra je vcelku nenásilná, hrdina sice může po nepřátelích v podobě slimáků či skákajících hopsakoulí vystřelit, ale pokud je zasáhne, neodehraje se žádná brutalita, trefený nepřítel je pouze omráčen s komickým hejnem hvězdiček okolo hlavy. To znamená, že můžete bez obav nechat hru vyzkoušet i své potomky. Verze pro prohlížeč je k dispozici zdarma. Pokud byste o Keena měli zájem i offline, například pro místa bez internetového připojení, balíček všech epizod si lze pořídit na Steamu.