Clash of Clans
Ti, které baví dopodrobna si opečovávat své město, útočit na ostatní a zároveň mají moře času, najdou v Clash of Clans slušnou hru s nečekanou mírou strategických možností. Nenechte se ale zmást. Clash of Clans umí být i učebnicovým příkladem natahované herní doby, hluchých míst a sofistikovaného tahání peněz ze zákazníků.
Další informace
Výrobce: | Supercell |
Vydání: | 2. srpna 2012 |
Štítky: | platby uvnitř hry, zdarma, budovatelská, mmo, online, strategie |
Už pár let není lehké žít bez toho, abyste bez ustání neslyšeli o Clash of Clans. Nejenže tato budovatelská strategie léta okupuje přední příčky žebříčků výdělečnosti a oblíbenosti, má také perfektně zvládnutou marketingovou kampaň. Povedlo se však vývojářům ze studia Supercell také vytvořit v jádru dobrou hru?
Clash of Clans představuje klasického zástupce nesmírně populární kategorie budovatelských strategií. Začínáte takříkajíc na zelené louce s obyčejnou radnicí. V její blízkosti postupem času stavíte další budovy a vylepšujete ty stávající, odemykáte nové položky, jednoduše řečeno se snaží vybudovat z prosté osady co možná nejmonumentálnější město. Takové, které bude bohaté na suroviny a zároveň se ubrání nájezdům nepřátel.
Vedle zvelebování sídel totiž existuje ještě druhá klíčová rovina Clash of Clans, a tou je obrana a útočení. Buď může některý z hráčů napadnout vaše město anebo se naopak před jeho hradby vydáte vy. Těžiště hry tkví v online módu, v němž se neustále provádějí obranné a útočné manévry.
Clash of Clans je silné především v diverzitě aktivit. K dispozici máte velké množství obsahu a možností, jak s ním naložit. Vyskytuje se zde mnoho různorodých vojenských jednotek, můžete trávit čas vymýšlením efektivní útočné strategie. Stejně tak lze ovšem zabřednout do opevňování vašich pozic. V tom, jestli budete převážně defenzivní hráč anebo budete naopak bez přestání vyrážet do ofenzívy, máte zcela volnou ruku a nikdo vám nebude říkat, jak co dělat.
Obrovitánským mínusem celé téhle záležitosti je nicméně fakt, že se jedná o běh na nesmírně dlouhou trať. A z toho důvodu se ve hře vyskytuje přemrštěné množství hluchých míst, na vylepšení budov se čeká nepřiměřeně dlouho a značná část vašich aktivit působí roztahaně. Hra se vás tak snaží poněkud násilněji, než by bylo zdrávo, popostrčit do zainvestování do všemožných urychlení nebo prémiové měny. Obchodní model se bohužel na náš vkus chová až moc agresivně. Z její filozofie musí být hra rovněž konstantně online, což je sice pochopitelné, ale pořád nepříjemné.
Clash of Clans je na videoherní scéně skutečně pojmem. I když má své závažné chyby a těžko se bude zbavovat negativních konotací s ním spojených, jedná se o v jádru funkční strategii s překvapivě velkou variabilitou. Výsledkem je tak nakonec docela ucházející titul o jehož postavení a kvalitách něco vypovídá i fakt, že mnohé iniciativy při pokusu zopakovat bezprecedentní úspěch Clash of Clans tvrdě narazily.