Clanfolk

Verdikt

Představte si Rimworld, jen místo ztroskotaných kosmonautů dostanete do péče klany starého Skotska. A to vůbec nezní špatně. Hra je k dispozici v programu předběžného přístupu, její kvality tak můžete vyzkoušet klidně hned teď.

Další informace

Výrobce: Minmax Games
Štítky: budovatelská, středověk, simulace, strategie

Do předběžného přístupu na Steamu vstoupil simulátor kolonie Clanfolk, který jako by z oka vypadl populárnímu RimWorldu. Ale jeden zásadní rozdíl se tu přeci jen najde. Nejedná se totiž o sci-fi, ale ani o fantasy. V Clanfolku se uhnízdíte na Skotské vysočině v době středověké a pokusíte se napříč generacemi vybudovat prosperující klan.

Členové vašeho klanu budou obdělávat pole a pěstovat plodiny pro vlastní obživu, vyrazí na lov ryb a divoké zvěře, naučí se hospodařit s dobytkem, pustí se do vaření a výroby nejrůznějších nástrojů, najdou si partnery, vstoupí do svazku manželského, zplodí potomky a zemřou.

Zatímco v prvních dnech budou spát na zemi, s postupujícím rokem si vytvoří útulné příbytky na volném prostranství i v útrobách hor. Pod širákem by totiž blížící se tuhou zimu nepřežili. Clanfolk láká na měnící se období, každé s vlastními přednostmi a úskalími, přičemž zima je vaším největším nepřítelem ohrožujícím budoucnost celého klanu.

Ve Skotsku samozřejmě nejste sami. Jsou tu jiné klany, které s vámi budou chtít obchodovat, jejich členové se k vám budou chtít přidat a… na souboje nedojde. Alespoň v předběžném přístupu ne. Clanfolk je v tuto chvílí čistě o přežívání v náročném prostředí, žádné útoky cizáků nečekejte.

Tvůrci odhadují, že Clanfolk setrvá v předběžném přístupu minimálně půl roku, ale záleží na komunitě, zda bude dostatečně podnětná a zajistí vývojářům práci navíc prodlužující dokončení hry.