Cityconomy

Verdikt
25

Nehezká, neatraktivní a rozčilující. Taková je kariéra obecního pucfleka ve strategické simulaci Cityconomy. Hrát si na komunální služby je asi stejně zábavné, jako je poskytovat doopravdy.

Další informace

Výrobce: Nano Games sp. z o.o.
Vydání: 2. prosince 2015
Štítky: casual, simulace, strategie

Člověk přestává být dítětem v okamžiku, kdy zavrhne touhu stát se popelářem. Strategická simulace Cityconomy je ale přesně tou hrou, která vás do období naivních dětských tužeb vrátí. Na svozu odpadu a také na čištění kanálů či kosení trávy můžete vybudovat dokonce vlastní firmu. Herní kariéra v komunálních službách vám ovšem velkou radost neudělá. Cityconomy nechtěně ukazuje, že některé sny by se opravdu neměly plnit.

Hra na práci

Zamyslíme-li se nad významem a přínosem počítačových her, z přísně objektivního hlediska by v nich měla existovat i kategorie zhola zbytečných titulů. Skončily by v ní skoro všechny simulátory obyčejných lidských činností, a tedy i Cityconomy.

I tato hra vás bude chtít přesvědčit, že virtuální realita člověka baví, ať už v ní dělá cokoliv, ale kvůli nízké kvalitě zpracování a absurdnímu námětu se sama usvědčí ze lži. Spojilo se v ní až příliš mnoho negativního než aby dokázala, že komunální služby mohou být ve hře zábavnější jak ve skutečnosti. Hru navíc diskvalifikuje otřesné technické zpracování. Na popeláře, zahradníky či montéry vážně není hezký pohled a navíc je novinka mimořádně neoptimalizovaná.

Navrch huj, uvnitř fuj

Možná ještě pamatujete dobu, kdy na obálkách svých krabiček vypadaly hry mnohem lépe než ve skutečnosti. Cityconomy tento kdysi vcelku pochopitelný, ale dnes již dosti nepatřičný, jev přenáší do současnosti. Na reklamním obrázku opravdu nepoznáte, že se s dnešní dobou technologicky rozchází o dobrých patnáct let.

Navíc, a to je opravdu nejhorší, se jednoduché textury a primitivní grafické efekty prezentuji v mimořádně „cukavé“ kondici. Chudou podívanou proto nelze omluvit konstatováním, že je Cityconomy levnou hrou pro masy. Kvůli špatné optimalizaci si ji bez rozčilování naopak neužije skoro nikdo.

S deštníkem na věčné časy 

Cityconomy nese všechny znaky technicky i koncepčně zbabraného projektu. Autorům k dobrému výsledku chybělo evidentně vše od adekvátního rozpočtu až po obyčejnou chuť do díla. Není proto divu, že zastaralá a trhavá grafika je pouhou předehrou před další snůškou průšvihů a absurdit. Ve hře například snad každé dvě minuty prší! Nejspíše proto, aby se autoři mohli v tiskových zprávách pochlubit dynamickým počasím.

Další chyby vás rozesmějí (nebo rozpláčou) ještě víc. Třeba primitivní fyzikální engine způsobuje, že se těžká komunální auta - vaše pýcha, odrážejí v hustém městském provozu jako hopíci nejen od mnohem drobnějších osobních vozidel, ale také od tenounkých dopravní značek a všech dalších myslitelných titěrností (samozřejmě bez viditelného poškození). Kupodivu pouze chodci nebývají nepřekonatelnou překážkou. Auta je jednoduše „shrnují“ před sebou, jako by snad hra původně počítala i se zimní údržbou silnic.

Každý džob jen jednou 

Lze konstatovat, že v čem měla Cityconomy excelovat, v tom propadá. Špatné zpracování bohužel korunuje nepřesné a těžkopádné ovládáním všech strojů i pracovních aktivit. Ať už jde o řízení ušmudlaného „trambusu“ či o pouhé popotahování kontejnerů, vše je přespříliš krkolomné, než aby vás to doopravdy začalo bavit.

Jen o něco méně nejistě než technologie působí herní obsah. Pokud to ještě nevíte, v Cityconomy se stáváte majiteli firmy zaměřené na údržbu města, takže hurá - v různých částech mapy budete postupně získávat zakázky jako zahradník, popelář, instalatér, odtahovač či metař.

Prestižní činnosti, mezi které patří i vyprazdňování odpadních jímek, vás bohužel zaujmou vždy jen na první pokus. Veškeré notoricky se opakující aktivity s monotónním průběhem hra nedokáže natolik zatraktivnit, abyste se do každé nemuseli přímo nutit. K jakémukoliv povelu, manévru či rozhodnutí budete těžko hledat motivaci.

Vrátný ředitelem podniku 

Strukturu činností naštěstí podporuje docela milý systém levelování, ve kterém si postupně odemykáte různé možnosti firemního rozvoje. Je vlastně fajn, že hráč svoji kariéru obecního pucfleka může budovat hned ve dvou rovinách. Jednak je řadovým dělníkem, co zastřihává pažit na městském bulváru, ale zároveň může být i ředitelem podniku se starostmi o jeho budoucnost.

Jako firemní šéf, jehož kompetence lze převzít prakticky kdykoliv, můžete v jednoduchém informační menu investovat do rozšiřování podniku. Můžete nakupovat nová vozidla, uzavírat kontrakty s radnici nebo vlastnit podpůrné provozy, řešící rozmanité problémy. Díky zakoupené čerpací stanici například firma neplatí za pohonné hmoty a ve vlastní autodílně zase za opravy vozů. Docela povedený systém.

Ředitelská část hry patří určitě k tomu nejlepšímu, co Cityconomy ve vší té bídě nabízí. Ekonomický úsek připomíná klasické manažerské strategie a je vážně docela zábavné řešit možnosti bankovních úvěrů, delegovat zaměstnance na různé pracovní úkoly a vůbec čelit rostoucím nárokům města, ve kterém se musí všechno jen blýskat.

Ve výsledku je ale Cityconomy opravdu špatná hra i na poměry svého žánru, což je opravdu varovná diagnóza. Chcete-li se virtuálně nadřít, ale zároveň i trochu pobavit, poohlédněte se jinde. Nejlepší volbou zůstává notoricky známá farmářská série. Vedle Farming Simulator 15 vypadá Cityconomy doslova jako popelka.