Chroma Squad

Verdikt
75

Zábavné tahové RPG, které se točí okolo natáčení hrdinského seriálu z devadesátých let. Hra je plná zajímavých nápadů a drobných srandiček, díky čemuž působí velice svěže, přestože jinak využívá tradiční schéma tahových RPG her. Pro fanoušky žánru, kterým nevadí téma či pixel-artová grafika, se jedná o vcelku jasnou koupi.

Počítač

WindowsWindows

12,49 €Steam

Mac OS XMac OS X

12,49 €Steam

LinuxLinux

12,49 €Steam

Další informace

Výrobce: Behold Studios
Vydání: 30. dubna 2015
Štítky: sci-fi, tahová, indie, taktická, kickstarter, pixel art, pro hráče do 18 let, rpg, strategie

Pamatujete se na Strážce Vesmíru? Nejste sami. Na tomto obskurním seriálu (a filmech) zjevně vyrostla celá jedna generace, do které patří i autoři z brazilského studia Behold. Po originálním tahovém RPG Knights of Pen and Paper totiž hráčům nabídli další originální žánrovku, kterou si docela klidně přejmenujete právě na Strážce Vesmíru. Chybí už jenom válečný pokřik „Morfujeme!“, i když jeho napodobenina v Chroma Squad nechybí, samozřejmě.

Chroma Squad má plus minus všechny důležité parametry kvalitní tahové RPG hry. Na začátku si vybíráte 5 hlavních hrdinů, z nichž každý může, ale nemusí mít rozdílné povolání. S těmito hrdiny se potom vydáváte naklepat zadek všem padouchům.

Na rozdíl od RPG klasického střihu v Chroma Squad chybí pobíhání od místa k místu. Hra je sledem několika desítek zábavných soubojů zalitých vtipným příběhovým pudinkem v podobě žertíků, adresovaných neznámějším pop-kulturním odkazům a seriálových klišé z devadesátých let. Je to pořádný bordel (v tom dobrém slova smyslu), takže dojde třeba i na TV Tubbie.

Cíl je jasný: Dobýt filmový svět

Mezi souboji navíc plánujete a spravujete vlastní filmové studio, protože se celá zápletka točí kolem natáčení fantasy seriálu typu Strážci Vesmíru. Vašich pět hrdinů končí s účinkováním v zavedeném hrdinském seriálu, zakládá spolek s názvem Chroma Squad a do filmového businessu se pouští na vlastní pěst. Pětici kamarádů tak nevedete za osvobozením světa nebo nějaké silně skomírající země, ale pouze za filmovou slávou a nějakým tím dolárkem, což je příjemná změna oproti obvyklým zápletkám.


Chroma Squad ale naštěstí nefunguje pouze na efekt. Herní systém sice kopíruje zavedené postupy, ale funguje, je tedy zábavný a ozvláštňuje ho několik drobností. Souboje jsou rozdělené na dvě fáze tahu. V první můžete popojít, v té druhé zaútočit, nebo se připravit ke speciálnímu útoku či další nadstavbové funkci, která se aktivuje společně s akcí dalšího hrdiny. Souboje navíc nestačí vyhrát. Musíte se jimi prokousat jako opravdoví hrdinové, což většinou nevyžaduje přímočaré řešení, ale spoustu kombinování a vyvažování mezi jistotou a riskováním ztrát.

Hlavním ukazatelem úspěšnosti ve hře je sledovanost, takže si se souboji prostě musíte alespoň trochu vyhrát. Namísto obyčejného úderu je třeba naplánovat úder hromadný nebo se rychle převléci do hrdinského obleku a potom vytáhnout útok speciální.

Mischon se umí probít zástupy fanoušků

Jak bývá zvykem u tahových RPG her, ke každému hrdinovi se váží speciální schopnosti, které plus minus odpovídají klasickým povoláním. Je tu například léčitel, který vedle selektivního léčení umí zahojit rány třeba i plošně a navíc může útočit kuší nebo jinou zbraní, kterou mu vyberete. Při otevření další epizody se vám k tomu nabídne dalších několik schopností, například možnost očarovat protivníky, aby po tři tahy neútočili na vaše hrdiny. Výběr schopností je sice klasický, ale pestrý a sympatická je i možnost schopnosti v nabídce měnit prakticky kdykoliv mezi souboji.


I „zmorfovaní“ hrdinové však mají jasný cíl, ničit odrzlé nepřátele co nejkrutějším a tím pádem i divácky nejatraktivnějším způsobem. Pokud to nedokážete, vaše počítadlo diváckého úspěchu zůstane prázdné. Tím pádem se k vám nepohrnou ani peníze, které jsou potřebné pro najímání marketingových specialistů, pro rozšiřování studia nebo pro nakupování nového hrdinského vybavení. Abyste si přišli skutečně jako v ráji, autoři do hry vpašovali ještě souboje s mechy. Jsou tahové a setkáte se s nimi v závěrečných fázích bossfightů.

A takových příjemných drobností najdete ve Chroma Squad hned několik - například craftování nebo různé živoucí pomocníky. Budeme-li k tomu navíc počítat i drobné vtípky a odkazy, vystačí vám Chroma Squad na spoustu hodin kvalitní zábavy. Nejde o hru, která by bořila hranice možného, ale všechno co dělá, dělá na výbornou, takže jde o jedno z lepších tahových RPG poslední doby.