Chánové

Verdikt
50

Klasická browserová strategie, která ničím obzvlášť nepřekvapí, ale ani neurazí. Pokud máte podobný typ válečnických her rádi, možná vás Chánové dokážou zabavit.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDuelovky

Další informace

Výrobce: XS Software
Vydání: 1. ledna 2005
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, válečná, multiplayer, v češtině, nejhranější na starých hry.cz, online, strategie

Třeskot železa v nelítostné bitvě muže proti muži, smrtelně nabroušený štětec, jehož rozevláté tahy mění zlatavé bitevní pole v dílo šarlatu. Na špici armády jak posel nebeské odvahy - rytíř. Těžká zbroj a plamen v očích, když kyne šikům do útoku. Hvizd, co zvěstuje záhubu, a už dopadají první spršky šípů. Romantizace středověkých bitev má zkrátka něco do sebe, ačkoliv ve skutečnosti měla jatka do vzletné krásy opravdu daleko. Pokud máte zájem právě o roli idealizovaného vojevůdce, můžete zkusit prohlížečovou strategii Chánové.

V případě, že máte zkušenosti s podobnými projekty, jako je třeba Travian či Imperia Online, budete ihned jako doma. Rozhraní se klasicky dělí na obrazovku sídla a mapu světa. Na té první obstaráváte hrad, schraňujete suroviny, vylepšujete budovy a rekrutujete armádu, zatímco na té druhé se realizují vaše dobyvatelské choutky, když armády jen čekají, kam se zabodne váš expanzivní prst.

Zatímco v jiných hrách lze občas hovořit o rovnováze složek, Chánové kladou důraz zejména právě na válčení. Styl hry podporuje rychlou expanzi a nemilosrdné vyhlazování všeho, co vám při pouti za slávou stane v cestě. Samotné boje pak mají jistou simulační složku, kdy vám hra ukáže, jak lukostřelci bránili z hradeb či z věže a jak jízda převálcovala pěchotu, ale nějak aktivně se na průběhu bitvy podílet bohužel nelze. Akce tedy nakonec vypadá klasicky - vyberete cíl, nastavíte všechna táhla jednotek doprava, co to jde, pošlete výpravu, a za chvíli si přečtete hlášení o výsledku. Strategickému vyžití naopak pomáhá fakt, že je na výběr z celé řady národů, z nichž každý má jiné jednotky a jiná silná i slabá místa.

Je potřeba si ujasnit, že Chánové necílí na nováčky do žánru. Z jejího přístupu je to poměrně zřejmé. Úvodní nápověda je strohá do takové míry, že je v podstatě zbytečná, hned pak vás hra hodí do vody a poručí vám plavat. Vybrat si za cíl specifické publikum samozřejmě není žádný problém, ale hra je na informace občas skoupá až moc. Například při zvyšování vaší úrovně nabízí vylepšení řady dovedností, ke kterým ale nejsou vůbec žádné popisky, takže místo informovaného rozhodnutí nezbývá, než rozdělit body nazdařbůh.

Rovněž nepotěší nevalná kvalita české lokalizace. Překlad evidentně dělal někdo, kdo hrám moc neholduje, nebo Chány minimálně nehrál, aby viděl kontext. Proto se dočkáte takových perliček, jako je například "Lučištníci otočení" namísto "Tah lučištníků". Ano, anglické "turn" znamená jak "otočit", tak "tah", ale ve strategické hře by mělo být každému jasné, která varianta je správně. Proto je potřeba si pohlídat kontext, což je jeden ze znaků dobře odvedeného překladu - a to se zde bohužel nepodařilo.

Chánové rovněž trpí na tradiční nešvary prohlížečových strategií. Po chvíli začne každý trénink a každé vylepšení trvat neúnosně dlouho, což samozřejmě pobízí hráče k útratě skutečných peněz, aby mašinérii trochu urychlil. Nic proti, nějak se vydělávat musí, ale jde to zabalit i elegantněji. K dobru je naopak potřeba přičíst poměrně pohlednou grafiku.

Titul ve výsledku nelze prohlásit za vyloženě špatnou hru, ale ani za vyloženě dobrou. Je to prostě... hra. Průměrná browserovka. Buďto máte strategie tohoto stylu v oblibě, a pak můžete Chány směle vyzkoušet, nebo vám žánr nic neříká. V takovém případě dejte ruce pryč.