Championship Manager 17

Verdikt
35

Championship Manager 17 je jednoduše špatný fotbalový manažer. Možná má na rozdíl od Football Manageru nálepku free-to-play, ta je však hlavním viníkem toho, proč se budete u hry tak nudit.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Square Enix
Vydání: 12. srpna 2016
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, fotbal, simulator, mobilní hry, strategie

Srpen je výtečný čas pro to vydat další ročník fotbalového simulátoru pro nadcházející sezónu. Po celém světě právě v těchto dnech totiž startují klubové soutěže a s nimi se do povědomí uživatelů vrací také Championship Manager, alternativa k lety prověřenému Football Manageru. Jakkoliv však díl se sedmnáctkou v názvu vypadá na první pohled příjemně, na ten druhý se vám odhalí jeho pokažené systémy.

Struktura Championship Manager 17 se řídí podle stejné šablony jako jakýkoliv jiný fotbalový manažer. Hráč v roli trenéra opečovává svůj tým, podepisuje kontrakty s hráči, zabývá se taktikou a navrhuje tréninkový plán. Toť základ, s nímž v zásadě nic špatně není, funguje hezky a pěkně se na něj také dívá.

Nicméně, zatímco žánrový etalon Football Manager je zpoplatněn jednorázovou cenou, Championship Manager se vydal cestou free-to-play, a na jeho hratelnosti se to muselo nevyhnutelně projevit. V tomto případě bohužel dost negativně. Ve hře máte k dispozici celé tři druhy měny, kterou spotřebováváte na vylepšování hráčů, zázemí, scoutování nových posil a de-facto všechno důležité.

Nejednalo by se o průšvih, kdyby existovala přirozená cesta, jak zlepšení nebo určité akce dosáhnout. Ta tady ovšem není, a tak jste k posunu ve hře kontinuálně nuceni utrácet mince bez možnosti projevit nějakou reálnou snahu dosáhnout lepších výsledků. Championship Manager 17 se tak vlastně zvrhl v jakýsi simulátor nakupování, který se původní myšlence fotbalového manažera dost vzdaluje. Jen si jednoduše vyberete, co se vám líbí, volbu ztvrdíte herními penězi a voilà – polovina vašeho týmu je jako mávnutím kouzelného proutku o 30% rychlejší.

Tato strategie nesklízí úspěch ani při zápasech samotných. Spíš jim odebírá veškeré kouzlo a napětí. Proč se strachovat o prohru, když si mohu jednoduše připlatit a můj tým začne kopat lépe? Když ve Football Manageru vaši svěřenci vstřelí branku, zaplaví vás obvykle pocit uspokojení. Pocit, že jste je k tomu dovedli vy skrz detailní nastavování taktiky a dlouhý trénink. V recenzované hře máte maximálně pocit, že jste podváděli, protože jste si výhru prostě zajistili. A to je směšné.

A tak, třebaže potřebný základ v Championship Manager 17 nechybí a může se pochlubit poměrně hezkou a přehlednou grafikou, vinou šíleného free-to-play přístupu absolutně selhává v tom zprostředkovat hráči požitek ze hry a pocit zaměstnání.