Card Crawl Adventure

Verdikt
90

Roguelike spojený se stavěním balíčku karet není žádnou novinkou, ale Card Crawl Adventure na to jde úplně jinak a zajme vás inovativní mechanikou spouštění a vykládání karet.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Arnold Rauers
Vydání: 3. srpna 2022
Štítky: karetní, taktická, roguelike, mobilní hry

Jestli nějaký žánr zažil v poslední době renesanci, byl to určitě rougelike. Hry typu Hades nebo Returnal si urvaly obří kus zasloužené pozornosti a ani na telefonech nestrádáme. Novinka Card Crawl Adventure rozšiřuje tento žánr o taktickou karetní hratelnost. 

Dnes recenzovaná hra spojuje dva povedené principy. Roguelike je populární především proto, že testuje vaše limity, za každý úspěch vás odmění, ale prohra, zpravidla smrt, vás posílá zpět na začátek. To funguje i v této hře. Procházíte tavernami, vylepšujete svou postavu a snažíte se pokaždé vyhrát. Když vás nepřátelé a okolnosti přemůžou, jste posláni na začátek a můžete to zkusit znovu. 

Druhým principem je deck-building, tedy stavění vlastního balíčku. V tomto ohledu je hra vyloženě inovativní. Zatímco matadoři v oboru, třeba v podobě Slay the Spire, se inspirují běžnou hratelností známou z bojových her, Card Crawl Adventure si snaží najít vlastní cestu. Pro každé kolo smícháte balíček schopností svého hrdiny s balíčkem nepřátel a z něj vykládáte karty na stůl do mřížky 3 krát 3 karty. Ve svém tahu pak vybíráte jednotlivé karty, čímž kreslíte cestu a rozhodujete se, co a v jakém pořadí aktivovat. 

Tento princip se těžko popisuje, ale není kdovíjak složitý. V podstatě jde o to, že postupně vybíráte v jakém pořadí se budou karty aktivovat. Vždy musíte vybrat alespoň dvě, ale občas aktivujete všechny karty na stole. Opět ale hraje obří roli jejich pořadí. Jedna karta vám může přidat útočnou sílu, jiná může posílit okolní karty, další vám třeba obnoví životy. Vybrané karty se následně odhodí, ty nevybrané zůstanou ležet do dalšího kola. Cílem je vždy porazit závěrečného Bosse, případně splnit další úkoly a najít poklad. 

Vtip je v tom, že vaše schopnosti i karty nepřátel nebo pokladů jsou v jednom balíčku. Ten projdete celkem třikrát. Do té doby musíte uspět. Každá karta má nějakou schopnost. Některé se aktivují po vybrání, jiné okamžitě co přijdou na stůl, když z něj odejdou a někteří zákeřní nepřátelé pro vás mají nepříjemnost právě když je nevyberete. Každý tah je tak plný obtížných rozhodnutí. Naštěstí vám v tom budou pomáhat poklady a nové karty, které v průběhu hry získáváte. 

Po úspěšném dokončení úrovně si můžete přidat nebo vylepšit kartu, případně získat předmět s pasivní schopností. Ty hrají důležitou roli, korbel vám třeba zvýší počet životů a kuše umí zranit náhodného nepřítele. Odemykání truhel s poklady je rovněž variabilní: jednou musíte ničit vedlejší karty, jindy na poklad přijít z konkrétního směru nebo vybrat kartu v určitém pořadí. Během každého zamíchání balíčků dostanete možnost si obnovit životy, sílu nebo přidat pomocnou kartu.

Hra má vynikající animace, zábavné zvuky a roztodivnou sbírku postav. V tomto ohledu si rozhodně není na co stěžovat. Trochu mě mrzí akorát tutoriál, který na vás vychrlí hromadu pravidel najednou, místo toho, aby vás vše naučil hezky postupně. Stejně tak nejsem nadšený, že pro více informací o kartě a provedení efektů vybraných karet je použito stejné gesto – přidržení prstu na displeji. Občas to vedlo k nechtěným konsekvencím. 

Hra je ke stažení zdarma a nabízí jednoho hrdinu. Za třicet korun si však můžete dokupovat další balíčky postav. Nechybí ani týdenní výzvy, kdy soupeříte s dalšími hráči. Card Crawl Adventure nabízí vynikající kombinaci taktické hratelnosti a výborného zpracování a hru vám rozhodně musím doporučit.