Candy Crush Soda Saga

Verdikt
72

Candy Crush Soda Saga je jednoduše ještě sladší nástupce originálního konceptu. Stále se jedná o tuze návykovou barevnou hříčku, její relativně funkční novinky ale podráží dychtivost po vaší peněžence.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Windows PhoneWindows Phone

Microsoft Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: King
Vydání: 5. listopadu 2015
Štítky: platby uvnitř hry, spoj tři, zdarma, casual, puzzle, mobilní hry, logické

Původní Candy Crush Saga raketově přerostla z pozice oddychové hry pro masy do úplného kulturního fenoménu. Spojování stejných útvarů v roce 2012 pořádně zamíchalo pořadím v žebříčcích a milionům uživatelů otevřelo dveře do světa her. Očekávání od pokračování proto nebyla vůbec malá, ale Candy Crash Soda Saga z toho vyšla ze ctí. Hraje na jistotu, kráčí barevnou, vyšlapanou cestičkou, což ovšem znamená, že navzdory pár novinkám si s sebou nese také staré neduhy.

Princip hry zůstává neměnný a tudíž geniálně jednoduchý. Cílem je jednoduše řadit do určitých útvarů sladkosti stejné barvy. Tím je odstraníte z obrazovky, přičemž snahu vám samozřejmě budou ztěžovat různé další nástrahy – nepohyblivé želé, nerozbitné bloky a další. Návrat tu zažívají staří známí jako čokoláda, nově se však střetáváme s dalšími elementy, jmenovitě ledovými kostkami anebo želé medvídky. Soda k tomu přidává ještě jeden prvek – jakmile se ve stejně zbarvených útvarech vyskytne i láhev sody, hladina limonády v dané úrovni stoupne o jeden dílek. V momentě, kdy se kompletně celá herní plocha topí v sodovce, máte splněno.

V Candy Crash Soda Saga je stále patrný onen prostý, avšak neuvěřitelně návykový koncept, který se ve spojení se špičkovým a roztomile barevným vizuálem stará a skutečnou radost ze hry. Dostavuje se onen známý syndrom "ještě jeden level a jdu spát", kdy pak člověk s hrůzou zjistí, že už je vlastně půl třetí ráno. Vývojáři ze studia King si toho nicméně jsou velmi dobře vědomi, protože pro nespavce připravili obchodní model, který staví na nesmlouvavé obtížnosti a frustraci, z níž si hráč raději pomůže reálnými penězi.


Druhý Candy Crush umí být občas pořádný oříšek. Což by bylo v pořádku, nebýt neférově nastavených poměrů ve hře. Hra vás s jistým sadistickým potěšením nechá vyčerpat všechny životy, otrávit se nesčetnými nepodařenými pokusy, až raději kvůli dalšímu postupu vytáhnete kreditku. Není to vyloženě trend a hrát lze poměrně slušně i zdarma, nátura Candy Crash se nicméně nezapře. Nejedná se přitom o jediný prohřešek vůči designu, byť je určitě nejpalčivějším. Více péče by si rovněž zasloužilo uživatelské prostředí, z jehož překombinovanosti by bylo třeba trochu slevit.

Navzdory veškerým výtkám tvůrci nicméně působí dojmem, že moc dobře vědí, co dělají a po většinu času tomu tak skutečně je. Nebývale chytlavá hratelnost, výtečná prezentace hry i autorské zkušenosti odrážející se například v citlivém systému nápovědy to jen podtrhují. Candy Crash Soda Saga z toho tedy nakonec vychází jako překvapivě dobrá odpočinková záležitost. Taková, z níž čouhá mamon víc, než je zdrávo a nějaký ten drobný přešlap se také najde, cílovou skupinu to však pravděpodobně tolik trápit nebude.