Candy Crush Friends Saga

Verdikt
80

Pokud byste si mysleli, že Candy Crush je fenomén, kterému už odzvonilo, byli byste na omylu. Nová verze razí drobnou evoluci a pohlednější vizuál, což je ovšem přístup, jemuž se nelze moc divit. Výsledkem je Candy Crush, jak ho znají miliony fanoušků, jen ještě o něco lepší a příjemnější.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Počítač

WindowsWindows

Microsoft Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: King
Vydání: 11. října 2018
Štítky: platby uvnitř hry, spoj tři, zdarma, mobilní hry, logické

Jak moc se ještě dá vylepšit známá a ze všech stran prozkoumaná formule "spoj tři"? Candy Crush Friends Saga ukazuje, že stále existují další varianty a možnosti, jak hru posunout zase o krok dál.

Jistě nikdo nečekal, že by se něco zásadního měnilo v samotném principu hry. Jádro je tedy stejné - stovky úrovní, v nichž na vás čekají rozmanité úkoly, co budete všechny plnit pomocí přesouvání sladkostí. K dispozici máte pět životů, nesplněná úroveň jeden sebere. Po vyčerpání všech musíte buďto čekat (doplňují se tempem jeden za půl hodiny skutečného času), požádat přátele o pomoc nebo samozřejmě zaplatit pěkně na dřevo.

Tvůrci ze studia King už díkybohu upustili od myšlenky zamykat sady úrovní za platbu zlatými cihličkami, počet životů je tak opravdu jediný omezující faktor. Hra se samozřejmě snaží vydělat, ale netlačí na pilu, vsází na to, že je prostě návyková a budete ji chtít hrát co nejvíc. A není zas tak daleko od pravdy.

Mohli bychom samozřejmě vytýkat nedostatek invence v konceptu hry, ale to je jako stěžovat si, že se fotbal stále hraje jen na dvě branky. Hráči, co je tituly ve stylu Candy Crush zajímají, nestojí o to, aby jim někdo převracel hru vzhůru nohama. Hratelnost se krom toho dočkala několika zdánlivě nepodstatných změn, co ale, když se spojí dohromady, zážitek příjemně zlepšují a šperkují.

Největší novinku naznačuje podtitul hry. Friends. Nemusíte se nicméně bát, že byste se snad nikam nepohnuli bez asistence skutečných přátel na sociální síti, řeč je o herních postavách, které vám budou u každé úrovně asistovat. Před spuštěním levelu si vyberete jednoho ze tří podržtašků, ten vám pak odměnou za spojení určitého množství sladkostí určité barvy přidá na plochu bonus. Někdy to jsou želé ryby, jindy výbušný bonbon, ale hlavní je, že je vaši panoši nerozmisťují náhodně, ale, pokud je to možné, tak, aby s bonusem ideálně rovnou šla zahrát nějaká kombinace.

Pokud tedy máte ve hře například pruhovaný bonbon, co ničí celou řadu, je velmi pravděpodobné, že bonusový explozivní bonbon přistane vedle něj, abyste mohli hned odpálit větší výbuch a podobně. Velmi často to dokáže zachránit zdánlivě prohranou úroveň a jako herní prvek to tedy funguje výborně.

Tvůrci zkrátka pochopili, že velké exploze spojených speciálních sladkostí byly v Candy Crush tou s přehledem nejzábavnější částí a hratelnost nového projektu postavili kolem nich. Prvoplánové? Jistě. Funkční? To si pište.

Druhý "detail" spočívá v elegantně vyřešených zásecích. Snad nejhorší pocit v předchozích hrách byl, když vám zbývalo jediné políčko k vyčištění, k ruce jste měli třeba pětadvacet tahů, a úroveň stejně skončila neúspěchem, protože zrovna na to konkrétní místo, kam bylo potřeba, ne a ne přijít jakákoliv trojice. Podobná frustrace se zde téměř neděje, protože hra obsahuje novou formaci - čtyři bonbony ve čtverci vytvoří želé rybu, co po odpálení cíleně útočí na potřebné místo. Ano, existovaly už v Candy Crush, ale jen jako placený booster, zde jsou běžnou součástí hry, a je to dobře.

Krom pár nových herních módů na hráče nejvíc zapůsobí již tradičně vysoké produkční hodnoty hry. Různých jisker, efektů, krucánků a světel je všude až nad hlavu, hra vypadá na poměry žánru parádně, hraje se neuvěřitelně hladce, odsýpá v ideálním tempu... King má zkrátka dost zkušeností i prostředků, aby produkt podobného ražení vybrousil do ideální rovnováhy a ozdobil ho skvělým vizuálem.

Candy Crush Friends Saga je sice průhledný útok na peněženky, jasně, že je, ale tak kvalitní, že to je vlastně fér obchod a hře to milerádi odpustíte. Krom toho je na konto zpeněžení dost benevolentní a pokud neplánujete hrát hodiny v kuse, peníze nebudete vůbec potřebovat. Hra může fungovat jako příjemný doplněk k původní Candy Crush, ale pozor, jakmile si zvyknete na nové prvky hratelnosti a grafiku, je také dost možné, že se vám do starého titulu už ani za mák nebude chtít vracet.