Canabalt

Verdikt
70

Máte-li rádi lehce uchopitelné mobilní hry, bude vás bavit i Canabalt. Nejde o převratnou záležitost a k tomu klade příliš velký důraz na faktor náhody, její podání free-runningu je přesto přese všechno nádherné a docela návykové.

Další informace

Výrobce: Semi Secret Software
Vydání: 1. října 2009
Štítky: parkour, arkáda

Hry, které mají dar držet nás v napětí a navodit nám stejný pulz jako při sledování akčního Hollywoodského blockbusteru, se těší velkému zájmu, především v té nenáročné skupině uživatelů. Frenetický úprk po střechách mrakodrapů v Canabalt tento předpoklad splňuje beze zbytku. Možná se nejedná o nejkomplexnější videoherní pokus, stylu a přitažlivosti má však na rozdávání.

Herní náplň Canabalt je jednoduchým odrazem free-runningu ve virtuální podobě. Hráčův úkol spočívá ve správně načasovaném dotyku na displeji, což ve hře vyvolá patřičnou odezvu, a sice skok vaší donekonečna utíkající postavy. Nikdo neví před čím nebo před kým prchá, prostě se snaží doběhnout co nejdál a přitom se nezarazit o nějakou překážku nebo neskončit v propasti. Na tom běhu je přitom něco nevysvětlitelně monumentálního. Budovy v kolapsu, obrazovka se otřásá a mezi tím vy jako ten nejdrobnější jedinec. Víte, že se něco děje a také víte, že odpověď vám dá jen vaše představivost, protože hra vás v tomto směru nechá tápat. Za to, jak vypadá jí to však odpustíte. Na pixely sporá, černobílá grafika vyvedená v kombinaci 2D a 3D vrstev je totiž jednou z devíCanabalt a na první dobrou vás uhrane.


Canabalt umí být taktéž pořádně chytlavá záležitost. Investovaného času vám nicméně nebude líto. Triviální obsluha a jednoduchoučká smyčka se starají, že i po neúspěšném pokusu rádi vyrazíte znovu zkoušet své štěstí a ještě o trochu vylepit stávající rekord. Zábavnost hry na tom vyloženě stojí – spadnout na ústa, bleskově se zvednout a ještě jednou se pustit do boje, to je gró hry. Trať, jíž probíháte, se s každým restartem lehce mění. Liší se podoba i rozmístění nástrah na cestě. Do hry to sice vnáší zajímavou variabilitu, kdy ani jedno vaše parkourové dobrodružství nebude vypadat stejně, současně to však vede k překvapivým výkyvům v obtížnosti. Může se stát, že váš kamarád bude mít vyšší skóre prostě proto, že mu hra vygenerovala snazší trať.


V konečném důsledku spadá Canabalt do kategorie těch mobilních rychlíků, které máme všichni docela rádi. Jde o překrásně prezentovanou a chytlavou hříčku, která na druhou stranu silně postrádá pevnou strukturu. Obyčejné štěstí totiž staví na stejnou úroveň jako váš um, a to by neměla.