Burnout Paradise

Verdikt
87

Velice kvalitní arkádové závody s neuvěřitelnou porcí adrenalinu schovanou pod kapotou dlouhého zástupu aut. Pro fanoušky čistě arkádového závodění skvělá volba.

Počítač

WindowsWindows

9,99 €Steam

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

PlayStation Store

Xbox 360Xbox 360

Xbox Store

Další informace

Výrobce: Criterion Games
Vydání: 25. ledna 2008
Štítky: auta, arkáda, závodní

Zástupce kultovní závodní řady od Criterion Games, která si drží po čertech vysoký standard spolu s po čertech vysokou rychlostí hlavních "plechových protagonistů", vyšel před lety nejen na starou generaci konzolí, ale jako první díl série také na PC. K dispozici je rovněž v edici The Ultimate Box, která obsahuje řadu původně zvlášť vydávaných přídavků v podobě dalších aut a motocyklů.

Oč tu běží, resp. která bije

Ponejprv je třeba připomenout, že Burnout Paradise jsou městské závody, u nichž je noha na plynu žádaná tak často a hlavně na tak dlouho, že je arkádový koncept hry zcela nepřehlédnutelný už od prvního centilitru spotřebovaného benzínu. Přičemž výsledná rychlost, s jakou se tady povětšinou řítíte silnicí, je jedním slovem strhující a následné srážky zase jedním dechem spektakulární.

Burnout Paradise si opravdu nehraje na nějaký akurátní jízdní projev, byť je trochu na škodu věci, že v případě vozítek soupeřů tyto mnohdy podivně vybočují z tvůrci daných fyzikálních zákonitostí, jež se týkají vaší káry. Budiž jim milostivě odpuštěno, neboť se nám tu snaží předvést v plné kráse další vydatnou porci neskutečně adrenalinového zápolení, jemuž v otevřeném herním prostředí k dokonalosti chybí snad jen ti chodci, potažmo řidiči za volantem. Nicméně jejich absence je jasným záměrem nemít z toho další Carmageddon…

Potíže v ráji

Hustota dopravního provozu bývá jedním z  klíčových faktorů, jež vymezují rámec vašeho stylu závodění, ke kterému mají co říci pouhopouhé dva pohledy na dění (stejně co v minulosti) - buď ve first-person nebo v third-person perspektivě, tedy za károu. Kde sice lze oproti dřívějšku pomocí pravého analogu zvedat úhel náhledu ve vertikální ose, ale tento se vždy sám vycentruje. Přičemž v kombinaci s R2 plynem a tlačítkem X pro boost se vám v některých momentech nemusí dostávat prstů na žádanou kamerovou korekci, to jako když je před vámi zrádný hup dolů, apod.

Žádaný přehled citelně chybí i v počátcích hraní, kde se vám postupně na mapě odhalují záchytné body sloužící jako taková startovní místa pro různé typy závodních klání, jako je např. to, kdy musíte z celé skupinky vozů dojet na zpravidla hodně vzdálené místo určení jako zcela první. Problém spočívá ve skutečnosti, že se vám na obrazovce zohledňuje jenom velmi malý výsek mapy a tudíž musíte neustále přerušovat závod skokem do menu, kde se na velké mapě celého Paradise City snažíte zorientovat a zapamatovat si správnou cestu k cíli.

Nenechte se mýlit, navzdory otevřené struktuře města a přilehlého okolí těch cest zase tolik není a stačí jedno špatné odbočení a závod je rázem prohraný. Což díky mizerné real-time navigaci není žádný velký problém, hlavně zkraje, kdy ještě nemáte zažité herní prostředí, různé zkratky a také chování a možnosti vašeho vozu, kterých tu bude posléze několik desítek na výběr.

Kolik vozů máš, tolikrát jsi řidičem

Další stroje do vašeho katalogu získáte tehdy, až se s nimi potkáte na ulici a šikovným Takedownem - po předchozí zběsilé stíhačce - je sestřelíte. Jistě potěší, že každé vozítko má trochu jiné atributy a jízdní projev, nemluvě o alternativě vybrat si vámi favorizovaný design.

Zdejší vozový park, jenž si postupně zpřístupňujete, se přitom dělí do třech základních kategorií a třebaže nejde o licencované značky, mají své reálné předobrazy, což je sympatické. Jedna skupina vozů se hodí spíše do silových klání, jako jsou Takedowny, kde sestřelujete tvůrci zadaný počet závodníků na trase, kterou určuje vaše maličkost. A nebo do podniků, v nichž musíte dojet na místo určení v jednom kuse, byť se vás snaží poslat na vrakoviště zákeřná černá jízda, co vás v průběhu závodu nemilosrdně nahání a atakuje.

V těchto momentech opět oceníte skvělou grafickou prezentaci hry, nabízející zpomalené záběry na ukázkově se šrotující auta pozbývající přitom jednotlivých dílů a tvarů. Po čemž následuje vždy reset a navrácení vašeho stroje zpět na trasu. Tohle spektakulární představení si navrch můžete vychutnat i díky všudypřítomnému Showtime režimu, kdy to můžete kdykoliv - ve vámi žádaný okamžik - naplno "nacpat" do nějakého protijedoucího vozu a při zpomaleném běhu akce a za pomoci vašeho destruktivně se valícího auta tady způsobit opravdový chaos. Další samostatnou kapitolou pro vaše vyžití mohou být např. speciální billboardy, jimiž projíždíte, a jejichž hledání ve finále nabízí fůru hodin zajímavé explorace zdejšího světa.

Resumé

Burnout Paradise je vděčná hra s předlouhou životností, na svou dobu výtečnou grafikou a efekty a příjemnou online podporou. Nelze sice nevidět, že tu tak trochu vítězí forma nad obsahem a právě toho obsahu není až zase tolik, kolik by se na otevřenou strukturu hry slušelo - neboli už po chvíli zjišťujete, že tady děláte stále to samé. Na druhou stranu tahle kritika není u závodní hry úplně na místě. Takže nastal nejvyšší čas usednout do virtuálního kokpitu zdejších vozů a ochutnat si bezprecedentní rychlost, která vás může rychle vyvézt do pomyslné herní extáze. To je Burnout Paradise - buď jej budete milovat a nebo nenávidět, nic mezi tím asi není.