Burn the Rope

Verdikt
58

Burn the Rope je sice originální a vizuálně pěkná puzzle hra, její plameny však dusí nedobře navržené ovládání, špatná komunikace s hráčem i nevybalancovaná obtížnost. Svou cílovou skupinu sice potěší, zrovna tento žánr se ale doslova utápí v záplavě o mnoho lepších titulů.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Big Blue Bubble
Vydání: 20. prosince 2010
Štítky: puzzle, logické

Název titulu dává tušit, že by snad mohlo jít o duchovní pokračování od tvůrců mobilního hitu Cut the Rope. Jenže až na výjimku v podobě přítomnosti lan, je Burn the Rope logickou hrou samou pro sebe. Jak ostatně napovídá diskutované jméno, vaším úkolem je napříč desítkami různorodých úrovní spálit všechna lana. Klepnutím na displeji zažehnete plamen a otáčením zařízení okolo svislé osy se staráte, aby vždy hořel směrem nahoru. Stačí totiž jen pár vteřin nedůslednosti a plamínek bez milosti zhasne. 

Zajímavý nápad může hru nasměrovat k zábavným, ale i notně slabým momentům, což v Burn the Rope platí beze zbytku. Najdou se případy, které vás pro svoji chytlavost zcela vtáhnou a vy se přistihnete, jak se v obzvlášť zapeklité úrovni s maximálním soustředěním snažíte udržet plamínky při životě. Tehdy hra tahá své největší, byť ojedinělé trumfy a odměna za splnění zadání chutná neuvěřitelně sladce.


Zákonitě však musí přijít i "ale" a pro tvůrce ze studia Big Blue Bubble je škoda, že přichází ke slovu o dost častěji, než by bylo zdrávo. Jakkoli je základní premisa titulu poutavá a snaží se být inovativní, tak ne vždy funguje. Časem se vám totiž do cesty postaví ztěžující prvky vlévající hratelnosti novou krev do žil. Od různě zbarvených špagátů po brouky. To, v kombinaci s narůstající komplexitou zobrazovaných formací provazů dává vzniknout skutečně těžkým pozdějším segmentům hry, které jsou dávno za hranou vyvážené výzvy. Na vině je především nepromyšlené ovládání nehodící se snad do žádné myslitelné chvíle každodenního života. Nepomůže ani značná nepředvídatelnost – velmi špatně se odhaduje, kdy telefonem vůbec začít točit. 

Co Burn the Rope ztrácí na promyšlenosti, alespoň částečně dohání pěknou malovanou grafikou. Jí v prvé řádě a pak ještě zajímavému námětu může hra vděčit za svoji popularitu. To ostatní až na ojedinělé záblesky zábavy trčí v kategorii průměrnosti.