Bud Spencer & Terence Hill – Slaps and Beans 2

Verdikt
82

Bud Spencer & Terence Hill – Slaps and Beans 2 je mnohem hezčí, tak akorát rozšířené pokračování příjemné mlátičky, které má jasně definovanou cílovou skupinu – dva kooperující fanoušky komediálních italských filmů. Ti si se hrou užijí spoustu legrace (a trochu té zdravé frustrace). Samotáři se budou také bavit, byť méně, zatímco neznalci tématu najdou mnohem lepší žánrové kousky.

Počítač

WindowsWindows

Steam

Konzole

PlayStation 5PlayStation 5

PlayStation Store

Xbox Series XXbox Series X

Microsoft Store
Koupit

Nintendo SwitchNintendo Switch

Nintendo eShop

Další informace

Výrobce: Trinity Team
Vydání: 22. září 2023
Štítky: 2d, retro, akční

V roce 2018 se legendární dvojka ze spaghetti westernů a mnoha dalších ikonických italských filmů plných humoru a bitek konečně profackovala do videohry. Bud Spencer & Terence Hill – Slaps and Beans byla fajnová 2D mlátička, která zdárně replikovala ikonické scény a přiměla srdce fanouška tohoto sympatického dua zaplesat.

O pět let později tu máme pokračování, které se na první dobrou zdá jako téměř stejná hra. Pak si ale všimnete drobností, díky nimž je to zase skvělá zábava.

Znovu a ještě lépe

Máme tu novou zápletku, ale ruku na srdce, o vyprávění to v případě Buda a Terence stejně nikdy moc nebylo. Hlavní jsou tu bitky. Nekonečné bitky s naprosto neschopnými panáky, které Bud posílá k zemi svou legendární spencerovkou, zatímco Terence je mistrem akrobacie.

Nutno uznat, že se na to celé tentokrát kouká ještě o poznání lépe. Nádherný pixel art dává vyniknout nejmenším detailům a velmi snadno tu rozpoznáte nejrůznější postavy a lokality, které vás okamžitě vrátí v čase do dob, kdy jste z gauče upřeným pohledem na televizor hltali každou další scénu a zapamatovávali si hlášky.

Po vizuální stránce je to jednoduše paráda a ta zvuková na tom není jinak. Každou ránu pěstí, úder pánvičkou a mnoha a mnoha dalšími prvky prostředí doprovází adekvátní, humorné ozvučení, které dotváří veškeré ty groteskní souboje.

Kromě prvků prostředí, které jsou leckdy šité na míru jen jednomu z dvojice a bitky krásně ozvláštňují, tu máte lehké a těžké útoky, možnost bránit se útokům nepřátel a ty své nabíjet, abyste mohli dalšího nabíjejícího padoucha zneškodnit raz dva.

Není to z logiky věci nijak objevný soubojový systém, ale k tématu padne jako ulitý. Prostě jen zběsile drtíte čudlíky a bavíte se tím, jak jste všemocní. Tedy do doby, než dojde na bitky s bossem, které jsou v této hře docela tuhé a vždy se za nimi skrývá něco víc – prostým boxováním do nepřítele nevyhrajete, chce to mít nápad.

S tím se pojí fakt, že Bud Spencer & Terence Hill – Slaps and Beans 2 umí občas sklouznout k frustraci. To když do vás třeba řeže několik pobudů najednou a vaše postava je zaseklá v animaci, případně se vám nepodaří někoho oběhnout, zaseknete se o něj a hlavní padouch díky tomu prchne jedním z výtahů z budovy.

Nebo prostě ne a ne přijít na kloub dalšímu boss fightu, a tak už se pošesté probojováváte celou hordou, snažíte se udržet si co nejvíce zdraví a během těch pár minut v ringu zjistit, co že se to po vás u všech svatých vlastně chce.

Ale tyto situace střídá čirá radost z objevování dalších a dalších referencí na tolik známé filmy. Hra zároveň nestaví jen a pouze na soubojích. Mezi každými dvěma bitkami vás čeká trocha toho vyprávění, řešení nějakých environmentálních hádanek nebo některá z mnohých miniher.

Můžete například balancovat na lodi plné banánů, které chráníte před dorážejícími krokodýly nebo se účastnit pouličního hazardu. A ono to vypuštění lvů na pomoc s vlnami nepřátel a bránění vlastního těla před tesáky a drápy vrháním steaků má taky něco do sebe…

Oni jsou dva, my jsme dva

Hra je plná nápadů a nemám nejmenší pochyb o tom, že dobrá polovina zábavy plyne ze znalosti výchozího materiálu. I bez ní se dle mého názoru jedná o fajnovou mlátičku, ale neumím si představit, že byste se v takovém případě opravdu pořádně bavili.

Prostě jde o hru určenou primárně pro skalní fanoušky, kteří si s ní užijí kopec švandy a snáz jí odpustí její prostší herní systémy i velkou podobnost s předchozím dílem, protože je to zkrátka a dobře další možnost strávit velmi příjemné chvíle s oblíbenými postavami, respektive se jimi na pár hodin vyloženě stát.

Nicméně aby byl zážitek skutečně plnohodnotný, potřebujete parťáka. Bud Spencer & Terence Hill – Slaps and Beans 2 je hra, která nejenže je navržená pro fanoušky, ale také pro dva kooperující hráče na jedné obrazovce.

I proto jsem automaticky sáhl po verzi pro PlayStation 5, abychom si tuhle taškařici mohli dát s manželkou na gauči. A když se každý chopíte jedné postavy, pomáháte si v soubojích i hádankách a společně to vše prožíváte a vzpomínáte, je to zkrátka k nezaplacení.

Navíc tu oceníte právě tu jednoduchost hry – méně zkušení hráči nemusí řešit otáčení kamery na gamepadu a žádná složitá komba. Prostě jen levou páčkou běháte a mačkáte pár čudlíků. Může tak snadno jít o vstupní bránu nejen do světa mlátiček, ale i videoher jako takových.

Bud Spencer & Terence Hill – Slaps and Beans 2 je podobně jako jednička skvělým servisem pro fanoušky a příjemnou akční hrou plnou ikonického humoru, kterou by si znalí diváci neměli nechat ujít. Není to nejlepší hra na světě, ale prakticky nic nedělá špatně.