Brutal Doom

Verdikt
92

Nesporné kvality letité střílečky okořeněné o moderní ovládání, zajímavé prvky a hlavně potoky krve. Dohromady brutální řežba, která si bere to nejlepší z obou světů a výsledkem je strhující zábava, jaká se jen tak nevidí.

Počítač

WindowsWindows

Oficiální stránky

Další informace

Výrobce: Marcos Abenante
Vydání: 6. června 2010
Štítky: sci-fi, modifikace, fps, střílečka, first person, staré pecky, akční

Modům či modifikacím, tedy fanouškovským úpravám již existujících her, se většinou nevěnujeme. Jsou jich totiž statisíce a byla by to práce na několik generací dopředu. Občas se ale nějaký mod propracuje do tak významné pozice, že ho nelze přehlížet. Však jak myslíte, že třeba začínal fenomenálně úspěšný Counter-Strike? O modifikacích k Half-Life nicméně momentálně není řeč, protože jevištní reflektor si pro sebe krade upravený, krví páchnoucí Brutal Doom.

Brutal Doom není na poli modifikací žádným nováčkem. Jeho autor, Sergeant_Mark_IV, na něm pracuje již dlouhá léta a za tu dobu za něj posbíral řadu ocenění. A komu to není jasné z názvu, tak vězte, že Brutal Doom dělá z původního Dooma (ne tedy toho předloňského) naprostý masakr.

Nejedná se tedy o nové úrovně, ale novou míru násilí. Mod nabízí hektolitry čerstvé krve, odpadající končetiny, které můžete dále kopat po nepřátelích, střelbu do hlav démonů, která dává větší zranění apod. Snad každý aspekt původní hry se dočkal nových animací včetně efektních poprav, vylepšení se dočkaly efekty ohně, částic, odlesků, stínů a další vizuální vychytávky. Zkrátka a dobře, 25 let stará střílečka vypadá s modem Brutal Doom vážně skvěle a výborně se také hraje. Je to prostě omlazená a šarlatem natřená klasika, co zvládne fantasticky zabavit.

Jak už to bývá, instalace modu může být o něco obtížnější, nestačí jen kliknout a hrát. Ale není třeba se bát, peklo čeká na vašeho mariňáka ve hře, nikoliv na vás při zprovozňování softwaru. K tomu, abyste si zahráli Brutal Doom, potřebujete tři věci. Zaprvé originálního Dooma z roku 1993. Ten se dá sehnat třeba na Steamu. Poté engine Zandorum (či podobný), který stáhnete z oficiálních stránek. No a nakonec musíte stáhnout samozřejmě také samotnou modifikaci, k čemuž poslouží odkaz vpravo od článku. Nejdříve nainstalujte Zandorum a potvrďte asociaci souborů. Poté rozbalte archiv s Brutal Doomem a spuštění už je otázkou prostého dvojkliku.