Broken Roads

Verdikt

Australský Fallout? Máte ho mít! Broken Roads se dočkáme již v listopadu.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Konzole

PlayStation 5PlayStation 5

Nedostupné

Xbox Series XXbox Series X

Nedostupné

Nintendo SwitchNintendo Switch

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Drop Bear Bytes
Štítky: postapokalypsa, filosofie, postapokalyptická, sci-fi, izometrické, rpg

Svět skončil, ale v izolované Austrálii, kde se bude odehrávat děj chystaného klasického RPG Broken Roads od studia Drop Bear Bytes, si vlastně nikdo není úplně jistý, k čemu přesně došlo. „Asi to bylo něco s válkou, kámo,“ řeknou, ale místo přemýšlení o minulosti mají na práci důležitější věci – přežít a najít své místo na zesnulé Zemi.

Na původ apokalypsy nakonec možná přijdete vy se svými společníky, když se v maximálně pětičlenné partě vydáte na pouť zdevastovaným kontinentem. Tvůrci slibují směs tradičních a neotřelých RPG mechanik, systém tvorby postavy bez uzamykání do tříd, taktické tahové souboje a svět plný zajímavostí. Důležité ale je, že se jedná o RPG opravdu klasického střihu, žádnou akční řežbu, nejdůležitější tak, zdá se, bude vyprávění a způsoby, jakým do něj můžete zasáhnout.

K tomu poslouží mechanika morálního kompasu. Na jeho čtyřech stranách naleznete různé druhy filozofického uvažování a z nich pramenících herních prvků. Morální rovnováhu hrdiny pak můžete sami tvarovat svým rozhodováním a konáním a stav morálního kompasu se pak zas na oplátku odrazí v průběhu různých situací ve hře. A mimo jiné to znamená, že například nepůjde zvolit největší zlo a za pět minut se zas chovat jak anděl. Což zní skvěle, pokud se to povede dobře zpracovat.

Tvůrci svému systému věří natolik, že se dokonce rozhodli nabídnout boj a násilí pouze jako jednu z možností k řešení situací, nikoliv jako automatiku. Broken Roads půjde dokončit zcela mírumilovně, tedy bez boje a bez zabíjení. 

Prý to ale nebude žádná legrace. „Abyste hru dokončili jako pacifisté, budete muset opravdu přemýšlet o svých volbách, o možných reakcích vašich souputníků, o zájmech lidí a frakcí, které se rozhodnete podporovat, a samozřejmě o tom, jak chcete, aby dopadly jednotlivé úkoly. Kupříkladu byste asi neměli přijímat zakázku na nájemnou vraždu nebo všechny rozčilovat a čekat, že to nebude mít násilné následky,“ říkají vývojáři.

Za rozhodnutím umožnit nenásilné hraní prý stála jednak inspirace prvním Falloutem (ta je zde ostatně vidět, kam se člověk podívá), kterým se také šlo prožvanit až k závěrečným titulkům, ačkoliv člověk musel přesně vědět, kam jít. Úspěch Disco Elysium pak tvůrce přesvědčil, aby hráčům nabídli dobrodružství založené na rozhovorech jako plnohodnotnou možnost.

Ať už se zápachem střelného prachu, při brodění potoky krve, v míru či znamení úplatkářství, v roli lstivého machiavelisty nebo při vyznání totálního nihilismu, Broken Roads vypadá zkrátka velmi, velmi dobře. Nezbývá než už jen doufat, že se tak bude i hrát. Hra by měla vyjít 14. listopadu na počítače, konzole i Switch.