Brigador: Up-Armored Edition

Verdikt
90

Nabušená taktická retro mecho-řežba se dočkala řady vylepšení a momentálně je k mání ve své nejlepší formě. Nová edice nabízí vymakanější grafiku i možnosti ovládání, vybalancovanější obtížnost a na to konto i zábavnější hratelnost. K tomu si připočtěte rozšířený smrtonosný vozový park i arzenál, tutoriálovou kampaň a devět nových skladeb chytlavého hudebního doprovodu.

Počítač

WindowsWindows

15,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

15,99 €Steam

LinuxLinux

15,99 €Steam

Další informace

Výrobce: The Stellar Jockeys
Vydání: 2. června 2016
Štítky: indie hra, sci-fi, mecha, střílečka, akční

Neonové peklo na planetě Solo Nombre nikdy nevypadalo lépe. A nejenže lépe vypadá, ale ono se to také podstatně lépe hraje a zní. Loňská původní verze Brigador byla zajímavým retro počinem a velkou poklonou klasickým devadesátkovým titulům, jakými jsou například kyberpunková taktická akce Syndicate či zlatá amigacká vyvraždovačka s mechem v hlavní roli Walker. A kdyby snad Brigador vznikl tehdy na principech podobných těm, na kterých běží dnes, šlo by bezpochyby o legendu žánru. Bohužel, dnešní rozmlsaný a přehlcený herní trh občas způsobí to, že i hry kalibru Brigador tak nějak nemilosrdně zapadnou navzdory ovacím ze strany herních kritiků. 

Ovládání kámen úspěchu 

Je možné, že dnešní hráči už celkem špatně slyší na pojmy jako jsou „vyšší obtížnost“ či „problematické ovládání“. Zároveň se však pekelně tuhé hry jako například série Dark Souls těší všeobecné oblibě a řadě moderních nápodob. Buď, jak buď, chlapíci ze Stellar Jockeys nad problematickými prodeji původního Brigadora rozhodně jen tak nemávli rukou a jali se rozjímat, co s tím. A zdá se, že se jim podařilo své dítko dopracovat do podoby, která svou náročností stále strčí do kapsy většinu podobných titulů, ale zároveň se rozhodně o poznání příjemněji hraje i vypadá.

Hra nabízí ovládaní tří typů jednotek: mechů, obrněných vozidel (včetně tanků) a vznášedel. U prvních dvou je však nezbytné si zvyknout na fakt, že pohyb a míření probíhá na dvou na sobě nezávislých osách. Klávesami tak ovládáte podvozek a myší míření a střelbu. To ovšem při masivních srážkách s nepřáteli vyžaduje dost zručnosti a hráč i díky roguelite modelu hry, kde nelze v úrovních ukládat pozici, končí nezřídka frustrován až za hranice příčetnosti.

Na ty z vás, kteří by v tomto případě uvítali podporu gamepadů, se pro tentokrát usmálo štěstí. S jejich podporou konečně počítá i Brigador, včetně možností detailního navolení citlivosti míření. K tomu navíc autoři přidali také tlačítko pro synchronizaci vektoru mířidel a podvozku, což se sice může na první pohled jevit jen jako prkotina, ale v žáru akce jde kolikrát o pomůcku takřka k nezaplacení. Další zajímavou vychytávkou je možnost zapnutí zobrazení nejbližšího okolí formou holografické čtvercové sítě, která odhalí potencionální kryty a překážky, jež lze jinak, zejména při nočních misích, snadno přehlédnout.

Kampaň pro každého 

Jak dnes bývá zvykem, je téměř nemyslitelné, aby nová hra nenabídla přehledný tutoriál. Brigador si tak dost možná s jeho absencí loni tak trochu naběhla. Armored-Up edice však celou situaci řeší malou tutoriálovou kampaní, kterou vřele doporučujeme i ostříleným veteránům. Velmi vkusně a nenuceně vás v rámci úrovní postupně seznámí nejen s úskalím ovládaní, ale také se spoustou užitečných taktických tipů a triků, jak triumfálně obstát a přežít neonová jatka.

Od svého vydání tvůrci Brigador neustále opečovávají pravidelnou dodávkou patchů a nového obsahu. Věrným hráčům tak neustále přibývají nová plechová monstra, výzbroj a jednotlivé úrovně. A jak se zdá, tvůrci v tomto trendu hodlají pokračovat i nadále. Snad jen škoda, že zatím stále není k dispozici editor úrovní. Nová edice krom jiného přináší také vylepšenou grafiku, kterou nejvíce oceníte při pohledu na exploze a destrukci městských bloků. Střídaní dne a noci na Solo Nombre také dokáže občas vykouzlit přímo atmosférické divy. Hra se navíc konečně dočkala i pořádné optimalizace, a tak o pestrou souhru světel, stínů a skvostných výbuchů v plné kráse nepřijdou ani mnozí majitelé integrovaných karet a slabšího železa.

Za velkou pochvalu dále stojí i rozšíření playlistu už tak nabušeného hudební doprovodu, který se rozrostl o devět nových skladeb automaticky přístupných ke stažení majitelům deluxe verze. Hudební fajnšmekři holdující osmdesátkovým synťákům a motivům Johna Carpentera či Giorgio Morodera si tedy rozhodně opět přijdou na své. Soundtrack už tak dohromady vydá na tři kompletní alba, což dá do kupy zhruba tři hodiny herní muziky!

Závěrem se ještě sluší dodat, že Up-Armored edice je nyní dostupná také pro Linux (a brzy i Mac) a pro majitele původní hry je k mání zcela zdarma. Pokud navíc patříte mezi sběratele herních achievementů, tak je teď máte mít.