Brainful

Verdikt
90

Brainful prověří váš mozek a otestuje ho ve zdánlivě jednoduché úloze. Zvládnete udržet v hlavě dva příkazy najednou?

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: The One Pixel
Vydání: 20. července 2017
Štítky: arkáda, platby uvnitř hry, na postřeh, zdarma, mobilní hry, logické

Mobilní hra Brainful pro Android i iOS vás zaujme svým jednoduchým zpracováním a zároveň netradiční hratelností. Její princip stojí na obrácených procesech, než na které je váš mozek zvyklý. 

Ne vždy hra potřebuje příběh, propracovanou grafiku, smysluplné dialogy nebo duchaplné postavy. Někdy stačí dobrá mechanika a jednoduché zpracování. Brainful je hra, která sice příliš nepotěší vaši kulturní stránku, ale dovede skvěle potrápit váš mozek. Navíc se skvěle hodí na cesty, což je u mobilní hry vždy vítaným plusem.

Mobilní herní obchody jsou plné až příliš jednoduchých her a je těžké mezi nimi narazit na opravdu dobré kousky. Dnes recenzovanou hru však nechcete minout. Snaží se totiž inovovat a přijít s neotřelou hratelností, která otestuje váš mozek netradičními způsoby. Na rozdíl od jiných logických nebo postřehových her se nesnaží využít běžných procesů, na které je vaše mysl zvyklá, ale naopak jim odporuje.

Značná část mobilních her pracuje s postřehem. Váš mozek přijme vjem, na který se snaží co nejrychleji reagovat odpovídajícím způsobem. Můžete se tak vyhýbat překážkám, střílet po nepřátelím apod. Je to jednoduchý princip akce a reakce. Brainful tento princip posouvá a zprvu pro vás bude těžké jeho pravidla pochopit a plně ovládnout. I když jsou nesmírně snadná.

Herní plocha je rozdělena na trojici sloupců. Každý je označen barvou. Na sloupci je pak tlačítko ukazující, který sloupec vás má zajímat v příštím kole. Řekněme, že hra vám řekne „klepni na žlutou“. Vy se tedy podíváte na žlutou, kde bude ikonograficky řečeno „klepni na růžovou“. Nejprve však musíte splnit předchozí požadavek, proto klepáte na žlutou a víte, že v dalším kole musíte klepnout na růžovou. Na té už je ale další příkaz… a tímto způsobem hra pokračuje dále.

Hra od vás vyžaduje značné úsilí a jistě ji nejde hrát pro odpočinek. Alespoň z počátku ne. Po hodině hraní už vám tato bariéra bude činit výrazně menší potíže. Musíte být ale neustále ve střehu, udržet v mysli dva příkazy zároveň a při přijímání nového nezapomenout ten starý. Jak se to zdá primitivní, v praxi, kdy vás tlačí i ubývající čas, se řádně zapotíte.

A jelikož byste se třemi barvami dlouho nevydrželi, hra vám postupně představí i další ikony, které odkazují k jednotlivým sloupcům. Mohou to být šipky, čísla nebo tečky. Jedna ikona dokonce říká „vyber si jinou barvu než tuto“. Než se tak pustíte do nekonečného módu, ve kterém se všechny ikony kombinují, projděte si „kampaň“, která vám je představí postupně.

A pokud vám i tak dojde variabilita, hra umožňuje změnit barevnou paletu, kdy barvy prohází a změní jejich tón. Za 50 Kč si navíc můžete dokoupit vícero barevných kombinací. Tento nákup zároveň vypne reklamy, které se jinak objevují nepříjemně často. Jinak ale můžete hrát bez problému zdarma.

Hra je vizuálně jednoduchá, ale funguje jako překvapivě obtížné mozkové cvičení. Díky tomu vás u hraní udrží poměrně dlouho. Zároveň se však hodí i pro krátké chvíle, třeba na cesty. Kombinování různých systémů ikon pak dostatečně zvedá obtížnost a znovuhratelnost. Hlavně se musíte oprostit od běžných vzorců myšlení, což není úplně triviální nárok. A právě proto si tato hra zaslouží doporučení.