Braid

Verdikt
93

Říká se, že čas je čtvrtý rozměr. A i když Braid má dvourozměrnou grafiku, třetím rozměrem je zde právě čas. Jeho provedení je naprosto výborné a všechny aspekty hry fungují jako švýcarské hodinky. Ten, kdo Braid bez cizí pomoci dohraje, se může poplácat po rameni, ale zkusit by si to měli všichni.

Počítač

WindowsWindows

14,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

14,99 €Steam

LinuxLinux

Oficiální stránky

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

$14,99PlayStation Store

Xbox 360Xbox 360

239 KčXbox Store

Další informace

Výrobce: Number None, Inc.
Vydání: 10. dubna 2009
Štítky: 2d, arkáda, plošinovka, pro hráče do 18 let, hlavolamy, akční, logické
Vypadá jako obyčejná plošinovka, jen obohacená o možnost různě poroučet času. Ale to není zdaleka vše, na což musíte přijít sami. A že to bude opravdu fuška!


Hra obsahuje sedm různých světů a v každém z nich máte jinou možnost, jak poroučet času. Třeba časový prsten, který vytvoří bublinu, ve které se čas zpomalí na úplné minimum. Že kanón střílí moc rychle a vy nestihnete proběhnout? Víte, co dělat, máte ten prsten. Nutno poznamenat, že možnost převinout čas dozadu, zastavit ho či převinout dopředu máte vždy. Nejčastěji budete používat převíjení dozadu, ale na ty zbylé dvě možnosti radím nezapomenout.

Některé hádanky jsou skutečně zapeklité, připomínají složitější matematiku. Chce to přesně znát a zkoušet zákonitosti světa Braid a podle toho činit. Máte stále motivaci, protože pokud neposbíráte všechny dílky puzzle, nikdy nesložíte všechny obrazy. A o tom to je - o sbírání dílků puzzle, které jsou ukryty v jednotlivých levelech. Že jsou kolem kytičky, mráčky a celé to vypadá krásně neznamená, že je to jednoduché. Ne, není to jednoduché.

Rozdělení na jednotlivé světy ve stylu Super Mario Land 2 je koncept, který se u hopsaček velmi osvědčil. Možnost vracet se do již navštívených kol a řešit případné nedořešené problémy se hodí. Navíc to dává pocit, že máte v hopsačce jistou svobodu pohybu jako v RPG.


Nesnáším růžové králíčky

V každém ze světů máte pár stejných nepřátel, jako třeba jakési chodící borovicové šišky, masožravé kytky, růžové králíčky a bossy. Ač je druhů nepřátel málo, oni tam nejsou zdaleka jen kvůli tomu, abyste je povraždili. Naopak, ve většině levelů vám slouží jako klíč k úspěchu. Třeba chodící šišky jsou dobré jako trampolína. Zato růžoví králíčci, to jsou bestie, které se musí hned zabít, nejsou k ničemu. V celé hře není pro ně využití a dokonce v jednom kole, pokud je nezabijete, vám následně znemožní postup dál.

Zpracování budí velmi dobrý dojem, pozadí při pohybu scroluje v mnoha vrstvách, občas to vytváří 3D efekt jako leporelo. Hra vypadá zkrátka výborně. Nenechte se ovšem zmást krásným prostředím a zdánlivě infantilním stylem zpracování. Je to velmi těžké a je možné, že hru plně pochopí spíše jen dospělí. Ale ani mladší hráči nebudou mít o zábavu nouzi.


Zvuků je poskrovnu, hudební nabídka už je pestřejší. Je to zvláštní instrumentální hudba. Jde většinou o akustické nástroje, jako je piáno či smyčce, vše přirozeně doplňuje dění na obrazovce a navozuje zvláštní atmosféru. Na zvuk i hudbu platí převíjení času jako skoro na cokoliv ve hře. Když tedy posouváte čas dozadu, hudba hraje pozpátku, zvuky také. Je to celkem na hlavu, ale ono to jinak ani udělat asi nešlo.

Zachránit princeznu... před kým?


Možná je divné hovořit u skákačky o příběhu, ale ten zde je a je pěkně hutný. Styl jeho vyprávění připomíná hry jako již zmiňovaný Super Mario. Rozdíl je v tom, že příběh je to hlavní, o co zde jde. A co to je, zjistíte až na samotném konci.

Příběh je vyprávěný pomocí knih na oblačném mostě. Tímto mostem vždycky procházíte do nových světů, a je tam jen jako rozcestí a pro vyprávění příběhu. Ono to přicházení na neustále nové hádanky nějakou dobu trvá, a tak si člověk může odpočinout čtením různých narážek v textech. Ty jsou sice krátké, ale obsahují mnoho odkazů na různá témata ze života. Právě to bude nejspíš hůře pochopitelné pro děti. Nejde ale o žádné negativum, protože královsky se bavit lze i bez sledování příběhu.O zachraňování princezny vůbec nejde, je to vše úplně naopak. Tuhle věc musíte dohrát, abyste věděli, proč je tak dobrá. Dohrání Braid může zabrat spoustu času. A i když ho dohrajete, čeká na vás další plejáda rozličných tajných levelů s hledáním série hvězd a další.