Book of Travels

Verdikt

Trocha odpočinku, trocha online multiplayeru a vrchovatá porce přenádherného audiovizuálu... na papíře to vypadá parádně, na skutečný výsledek si nicméně ještě budeme muset počkat. Ambiciózní a inovativní Book of Travels dorazí příští rok do předběžného přístupu.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Might and Delight
Štítky: multiplayer, fantasy, experiment, rpg

Tvůrci ze studia Might and Delight se se svou příští hrou Book of Travels snaží o zrození nového žánru. Sami ho nazývají TMORPG, kde písmeno T znamená „malé“ (tiny). Netvoří nic gigantického, kde by se hráči potkávali na každém rohu, společně poráželi bossy a dělili se o loot. V Book of Travels bude na každém serveru jen několik hráčů a pravděpodobnost, že na sebe narazíte, bude opravdu malá. To aby každé takové setkání bylo nezapomenutelné.

O vaši pouť otevřeným světem poskládaným z menších lokací tu půjde především. Nepočítejte s žádným zastřešujícím příběhem, ve kterém by figurovalo dobro a zlo a světu něco hrozilo. Budou zde úkoly, které budete plnit pro obyvatele malebných měst, ale ten hlavní důvod cesty si musíte určit sami.

Tvůrci hru konečně ukázali v chodu na půlhodině komentovaných záběrů, ze kterých je dobře patrné, že Book of Travels skutečně není dalším obyčejným MMORPG. V ukázce kupříkladu nedojde na jediný souboj. Ve hře je možnost bojovat s monstry či bandity, na které narazíte na cestách i mimo ně, ale stejně jako s ostatními hráči půjde o ojedinělá setkání, z nichž odejdete značně ovlivnění. Ze soubojů tedy možná i zmrzačení.

Book of Travels víc vsází na poklidné procházky krásně stylizovaným světem, na který neustále koukáte jako na plošinovku, ale pohyb máte zcela svobodný. Svět kolem vás je procedurálně generovaný, takže v tomto případě vám videa na YouTube nepomohou, kdybyste se náhodou někde zasekli či akutně potřebovali pomoct se survival prvky.

Tvůrci chtějí, abyste sami zkoumali jednotlivé regiony a zjistili, jaké suroviny se v nich nacházejí, jakým skillům se v nich můžete naučit a podobně. Skilly jsou pak důležitou složkou hry zastupující vylepšování vaší postavy. Učíte se je u konkrétních postav, tedy rybář vás může naučit rybolovu, někdo jiný vás zase naučí teleportaci, díky níž překročíte řeku, zatímco kdo ví od koho zjistíte, jak se proměnit v jelena, a pohybovat se tak po širých pláních rychleji.

Skilly zabírají různý počet odemčených slotů v závislosti na síle, takže se můžete vybavit několika slabšími skilly naráz, nebo třeba jen jedním skutečně mocným. A k vyvolání vybraných skillů potřebujete ještě umět magii dvou druhů. Jednak můžete uvazovat uzly, jejichž pozdějším rozmotáním se kouzlo vykoná, nebo se naučíte vařit čaj a jeho požití vám dočasně dodá nějaký efekt.

Book of Travels bude docela jinou hrou, přičemž z její nové ukázky není patrná síla MMO složky. Hru každopádně můžete hrát úplně sami, takže pro mě za mě mohlo rovnou jít o singleplayerové RPG. Ale třeba skutečně nepůjde zapomenout na setkání s živými hráči, a půjde tak o nedílnou součást převážně zenového zážitku, který můžete zakusit v příštím roce v předběžném přístupu.