Bomber Crew

Verdikt
75

Překvapivě komplexní simulátor posádky slavného bombardéru. Navzdory problematickému ovládání a vyšší obtížnosti se mohou ti trpělivější z vás těšit na vskutku jedinečný a vskutku atmosférický herní zážitek.

Počítač

WindowsWindows

14,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

14,99 €Steam

LinuxLinux

14,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Runner Duck
Vydání: 19. října 2017
Štítky: válečná, druhá světová válka, akční, strategie

Bomber Crew se na první pohled jeví jako hříčka, kterou byste spíše asi čekali kdesi v útrobách digitálních tržišť mobilních zařízení. Fanoušci herního mikromanagmentu, druhoválečné tématiky a letectví obzvláště by mohli být při prvním pohledu na obrázky a videa zmatení. Jenže vem to čert, podobných her je jak šafránu, a pokud vás bavila FTL: Faster Than Light a dáte občas šanci manažerským hříčkám, dost možná vám Bomber Crew uštědří přímý zásah. 

Historické okénko stáje Avro

Za fasádou roztomiloučké grafiky se totiž skrývá nemilosrdný a překvapivě komplexní simulátor posádky britského čtyřmotoráku Avro Lancaster. Ten vešel do historie především jako nejužívanější noční bombardér během let 1943-45 a tím, že byl schopen nést extrémně rozměrné konvenční pumy, jakými byly například pětitunové blockbustery či desetitunový Tallboy, jenž sehrál klíčovou roli při zániku zdánlivě nepotopitelného kolosu Tirpitz, sesterské bitevní lodi Bismarck a vůbec největším plavidlem, které admiralita Třetí říše spustila na vodu. Modifikované Lancastery se rovněž zúčastnily i velmi kreativního útoku v průmyslovém Porůří, kde elegantními žabičkami speciálně upravených skákajících pum prolomily betonové hráze několika přehrad. A i tento útok si v Bomber Crew budete moci vyzkoušet na vlastní kůži.

Na základně, tam je ještě hej

Po solidním tutoriálu se podíváte na leteckou základnu perutě, kde na recepci naverbujete osádku vašeho prvního stroje, kde vám hra zase předvede, že se nebere moc vážně, takže z lehce minecraftovských kubických rekrutů můžete naverbovat klidně i holky. Každá postavička disponuje základními charakteristikami, jakými jsou úroveň skillu dané profese, rychlost pohybu, odolnost vůči mrazu, výdrž bez kyslíku a schopnost přežití na vodě a na souši v týlu nepřítele. Všechny tyto RPG statistiky lze navyšovat zkušenostními body, včetně speciálních dovedností a postupně odemykaným vybavením. Členy posádky lze navíc postupem času přeškolit i na jiné posty, aby mohli lépe nahradit zraněné a padlé spolubojovníky.

Váš bombardér nezůstává pozadu a máte zde širokou paletu možností, jak si jej co nejlépe optimalizovat. S každou dokončenou misí se vám odemkne řada nového vybavení, nátěrů či emblémů. K dispozici je i jednoduchý editor noseartu. K instalaci nového vercajku slouží herní a dále ještě jakási bonusová měna, které obdržíte za úspěšné plnění jednotlivých misí. Bonusovou měnou si můžete odemknout speciální vybavení, jako je třeba plovák či poštovní holub, který vaší posádce pomůže přežít v případě, že skončí na území nepřítele.

Vzhůru k nebeským výšinám a horoucím peklům

Po zvolení mise na brífinku se tedy konečně přepnete do svého stroje a hurá na nepřítele. Misí je celá řada, a i když se po čase začnou opakovat, nejde o úplně monotónní rutinu. Krom útoku na továrny, pobřežní baterie a muniční sklady se také zúčastníte honů na ponorky, útoky na odpalovací rampy Wunderwaffen – V1 a V2 či záchranných misí sestřelených stíhačů nad kanálem. Kampaň nesleduje nějak konkrétně časovou osu, ale každá její část je zakončena historickou misí. Takže krom ničení přehrad se kupříkladu zúčastníte i slavného nájezdu na suchý dok normandského St.Nazaire. Na některých misích se potkáte s nepřátelskými stíhacími esy, jejichž sestřelení vám do pokladničky přisype nemalý obnos, avšak vzhledem k jejich výdrži a dotěrnosti budete často spíše jen rádi, že se vám je podařilo setřást.

Svou sedmičlennou posádku ovládáte v průřezu letounu, ze kterého lze kdykoli odzoomovat a porozhlédnout se po okolí. Stiskem další klávesy se přepnete do speciálního kukátkového módu. Tím ovládáte veškeré interakce s prostředím okolo letounu čili označujete cíle, nepřátelské letouny a navigační body. Jeho řešení však není příliš šikovné, a především díky jeho fixní úrovní vysokého přiblížení zorného pole, které nejde nikterak oddálit, se budete často ztrácet, zatímco vám plyne drahocenný čas. Herní situace jsou totiž často velmi hektické a díky nepřítomnosti volby zpomalení či pozastavení času (pozn.red.: Tato volba do hry přibyla v pozdějším patchi) je neustálé přepínaní mezi pohledy často chaotické a musíte si na něj nějakou dobu zvykat.

Vytrvalost mi budiž odměnou

To, že hra dává přednost akční před taktickou složkou, jakou známe třeba u FTL, hodnotíme v rámci kontextu hry spíše negativně. Tolik by to nevadilo, kdyby ovládání občas nebylo nepřítelem samo o sobě. Z nějakého nepochopitelného důvodu zde třeba chybí i možnost stiskem klávesy poslat člena posádky zpět na původní stanoviště. Pokaždé tak musíte přiblížit pohled až na průřez trupem a kliknout přesně na pozici, kam má panáček přejít. Ti se navíc pohybují k uzoufání pomalu v kontrastu k rychlosti dění okolo, takže vás případné ukliknutí, ke kterým je tu až příliš nezdravě dost prostoru, často zabolí.

Tuhle se střelec svíjí v bolestech a krvácí, a tak pošlete radistu pro lékárničku, jenže kliknete omylem na zásobník z municí, mezitím je třeba hasit požár a opravit hydrauliku...a na malér je zaděláno. V misích nelze ukládat pozici, takže smrt členů posádky a destrukce letadla jsou definitivní. Postupem času na vás budou nalétat stále silnější protivníci včetně dvoumotorových těžkých stíhačů a proudových smrtonošů Me-262. Čili v momentě, kdy přijdete o vypiplanou posádku, protože jste prostě nebyli dost rychlí a vašemu radistovi tak chybí nezbytný skill k přivolání letky Spitfirů, spláčete nad výdělkem. Hra alespoň není natolik krutá, že by vás nechala na holičkách s úplně čerstvými rekruty a základní výbavou, ale i tak absolvujete několik příštích misích spíše se zaťatými zuby.

Překousnete-li však kostrbatost ovládání, čeká na vás jedinečný a atmosférický výlet k nebesům. Každá mise píše jiný příběh a vy se přistihnete, že jste citově spojení se svou zkušenou posádkou. Díky tomu bude každá ztráta bolestivá a každý návrat z úspěšné mise, kdy se budete vracet s rozstříleným, sotva letícím vrakem, kterému nefunguje hydraulika a chybí dva motory, důvod k oslavě doprovázený v první řadě hlubokým výdechem a setřením si potu z čela. Model poškození letounu je celkově velmi precizní.

Hra myslí i na takové detaily, jako je možnost manuálního přepumpování paliva mezi motory v případě, že je jeden poškozený, ukazatel stavu kyslíku a teploty a v neposlední řadě také počasí, střídání dne a noci a mechaniky viditelnosti a úrovně mraků. To vše se negativně i pozitivně promítá do každé zrovna nastalé situace. Vy tak budete často vystaveni nervy drásajícím situacím, kdy je třeba se bleskově rozhodnout, co dál. Bomber Crew je takový nenápadný klenot, který sice není ani zdaleka bezchybný, ale oplácí herním zážitkem, jaký se jen tak nevidí, a určitě si zaslouží vaší pozornost.