Blue Protocol

Verdikt

Japonské onlinovky bývají většinou určeny pouze pro tamější trh, ale Blue Protocol, krásné MMO od Bandai Namco, téměř určitě vyjde i pro náš trh. Datum ale zatím neznáme.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Namco Bandai
Štítky: anime, mmo, otevřený svět, multiplayer, japonsko, fantasy, rpg

Namco Bandai oznámilo Blue Protocol, pohledné anime MMORPG, už vloni v červnu, ale teprve nyní se roztrhl pytel s novinkami, díky kterým stojí za to titulu věnovat zvýšenou pozornost. Hra ukazuje hodiny záběrů z hraní, chystá se do uzavřené bety, a hlavně s největší pravděpodobností vyjde i na našem trhu.

Asijský trh je mašinerie chrlící onlinovky jak na běžícím pásu, ale v drtivé většině případů se jedná o rychlokvašky, dost často bokovky doprovázející například momentálně populární seriál či mangu, co zrovna zaujala davy.

Kvůli obrovsky expandujícímu trhu s mobilními hrami zejména v Číně navíc řada nových projektů míří rovnou právě tam, z čehož hráč tradicionalista samozřejmě nemůže tryskat nadšením. Těšili jste se na Genshin Impact? Smůla, nakonec to je v jádru mobilní věc. Zaujala vás třeba Dragon Raja? Stejný příběh. Japonská novinka Blue Protocol v tomto ohledu půjde, zdá se, tak trochu proti proudu.

V jádru by se mělo jednat o vlastně celkem klasické MMORPG pro počítače, ale z informací a materiálů, co jsou zatím k dispozici, krystalizují momentálně hned čtyři dobré zprávy.

Zaprvé: Vypadá to vážně pěkně. Asijsky stylizovaný vizuál sám o sobě samozřejmě není až tak neobvyklá věc, ale na kolik vyloženě anime onlinovek si dokážete vzpomenout? Krajina a města lehce připomínají Final Fantasy, občas by šlo rozpoznat i lehké otření o studio Ghibli, interface je jak ze Sword Art Online a uniformy postav mi evokují armádu z Fullmetal Alchemist.

Tvůrci na hře nešetřili, což je znát i na produkčních hodnotách – Blue Protocol by v rámci hlavní dějové linky měl například nabídnout plně dabované rozhovory, což je v žánru spíše výjimka. V souvislosti s tím se ale nejde ubránit lehkým obavám. Lokalizace asijských onlinovek bývá tradičně docela otřesná a na dabované anime se je schopný dívat jen naprostý deviant. Doufejme, že bude k dispozici i původní znění.

Zadruhé: Žádné omezení postav pohlavím. Tedy nikoliv, že by snad jiné onlinovky mohli hrát pouze muži nebo něco podobného, ale že půjdou všechny třídy hrdinů vytvořit v mužské i ženské verzi. Publiku uvyklému západním hrám možná přijde úsměvné něco podobného vůbec zmiňovat, ale hráči ošlehaní asijskými MMO vědí, že tendence zamykat classy za pohlaví není nic neobvyklého.

Když si pak vážně chcete nějakou třídu zahrát, ale je vám například z libovolných důvodů silně proti srsti hrát za ženu (nebo naopak za muže), ale jinak to prostě nejde, má jeden sto chutí provést zodpovědnému vývojáři suplex. Blue Protocol vám žádné takové okovy nasazovat nebude. Volejte třikrát sláva.

Zatřetí: Bojový systém bez zamykání cílů. Akční „beztargetový“ systém je o tolik dynamičtější, příjemnější a lepší řešení bitek, že už by dneska měl být samozřejmostí. Jste-li však stále navyklí zkostnatělým mantinelům pevně uzamčených cílů a naváděných kouzel, chystejte se na prozření. Jak si jednou vyzkoušíte volný souboják, už se k mačkání tabulátoru vážně nebudete chtít vracet, na to vemte jed.

Ten zdejší, pokud lze soudit z videí, bude pravděpodobně stavět na dynamických úhybech a reaktivní poziční hře s iframy. Zhruba jako to dělá Blade & Soul. Podobnému předpokladu také nahrává fakt, že ve hře by neměl existovat vyložený tank nebo dedikovaný healer.

Tradiční systém heal-tank-dps tedy spíše nečekejte, v dungeonech se bude muset snažit každý stejně. A vzhledem k přísnému „spolupracuj, nebo zemři“, co svítí na obrazovce v jednom z trailerů, bude na koordinovanou hru v partě nejspíš kladen důraz.

Začtvrté: Zahrajeme si to. Dle oficiálního stanoviska se sice v současné době jedná o projekt pouze pro japonský trh a ještě loni v červnu tvůrci tvrdili, že vydání mimo Japonsko není v plánu, ale vzhledem k tomu, že firma nedávno nabírala překladatele přímo pro anglickou lokalizaci Blue Protocol a navíc si registrovala webové domény v Evropě i Americe, je západní verze hry prakticky jistá.