Blood

Verdikt
80

Temný, ale i humorný, ale hlavně zatraceně krvavý, takový byl polokomediální horor Blood. Dnes už si ho můžete zahrát zdarma ve svém prohlížeči.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Počítač

WindowsWindows

Good Old Games

Další informace

Výrobce: Monolith
Vydání: 20. června 1997
Štítky: horor, first person, humor, browser-gaming, zdarma, střílečka, staré pecky, akční, online

Již v roce 1997, kdy hororová střílečka Blood spatřila světlo světa, nebyla její hratelnost ničím průlomovým. Svět už v tu dobu znal akční pecky, jako byly třeba oba první díly legendární akce Doom, na monitorech už přes rok pobíhal alfa svalovec Duke Nukem a svou premiéru měl čerstvě za sebou i drsný nindža Lo Wang ve střílečce Shadow Warrior. Přesto se Blood stala kultovní záležitostí, svou slávou srovnatelná se všemi zmiňovanými tituly. Jak se to mohlo stát? Díky neobyčejně chytlavému mixu téměř komixové krvavosti s humorem a nezapomenutelnými hláškami, které hlavní hrdina trousil, kudy chodil.

Úvodní odstavec již jistě všem, kteří se orientují ve hrách předminulé dekády, napověděl, co zhruba mohou po herní stránce od Blood očekávat. Změna životní filozofie a nové náhledy na tibetskou suverenitu to opravdu nejsou. Na druhou stranu, kdo má chuť na gejzíry krve, kopanou s utrženými hlavami a desítky kultistů pobodaných vidlemi, ten si užije dosyta.

Akce se odehrává podle klasického mustru. Hrdina prochází úrovní, ukončuje život všeho, co se hýbe, občas najde nějaký tajný vchod plný odměn, sebere klíč, otevře si cestu dál, aby tam opět páchal ještě trochu více krveprolití. Originality hra nemá, ani co by se za nehet vešlo, ale ono to vlastně vůbec nevadí. Nesnažila se redefinovat žánr, chtěla nabídnout nadsazené šarlatové potěšení, a to se ji daří vcelku bez problémů i dnes.

Jen je dost možné, že dojde na trápení s prohlížečovou verzí. Ano, Blood si sice můžete zahrát bezplatně v prohlížečovém emulátoru, ale hra běží na enginu Build, se kterým se podobné emulátory dost často trápí - obraz je trhaný a hratelnost není ideální. Pokud si chcete Blood připomenout v plnohodnotné kvalitě a nevadí vám upustit drobný bakšiš, sáhněte raději po verzi, kterou je možné si za hubičku pořídit na GOGu. Ta je totiž optimalizovaná pro moderní operační systémy a poběží plynule.